11 Դեկտեմբերի 2025 - 09:35
Իլհամ Ալիևը բարձր է գնահատել Թրամփի ջերմ խոսքերը և նրա վերաբերմունքը Ադրբեջանի ջանքերի նկատմամբ՝ հանուն խաղաղության և կայունության։ Պետության ղեկավարը նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի հանձնառությունը հակամարտությունների կարգավորմանը, անձնական մասնակցությունը երկխոսության առաջխաղացման գործին և անձնական ներդրումը աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում լարվածության նվազեցման գործում արժանի են ամենաբարձր միջազգային ճանաչման, այդ թվում՝ Նոբելյան խաղաղության մրցանակի։
Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ Դոնալդ Թրամփի առաջնորդությունը, որը հիմնված է վճռականության և պատասխանատվության վրա, օրինակ է ծառայում գործողությունների հանուն համաշխարհային խաղաղության։
Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ մշտական երկխոսության և համագործակցության շնորհիվ ադրբեջանա-ամերիկյան գործընկերությունը կնպաստի խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման ամրապնդմանը ինչպես մեր երկրներում, այնպես էլ դրանց սահմաններից դուրս։

• Ильхам Алиев поблагодарил Дональда Трампа
Ильхам Алиев высоко оценил тёплые слова Трампа и его отношение к усилиям Азербайджана во имя мира и стабильности. Глава государства отметил, что приверженность президента США урегулированию конфликтов, личное участие в продвижении диалога и вклад в сокращение напряжённости в различных регионах мира заслуживают самого высокого международного признания, включая Нобелевскую премию мира.
Ильхам Алиев подчеркнул, что лидерство Дональда Трампа, основанное на решительности и ответственности, служит примером действий во имя глобального мира.
Президент также выразил уверенность, что благодаря постоянному диалогу и сотрудничеству азербайджано-американское партнёрство будет способствовать укреплению мира, безопасности и процветания как в наших странах, так и за их пределами.