12 Դեկտեմբերի 2025 - 09:32
Ադրբեջանի և Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովը և Պետեր Սիյարտոն համատեղ հայտարարություն են տարածել Ռազմավարական երկխոսության 3-րդ նիստի արդյունքներով:
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը։
Կողմերը նշել են երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային, բնապահպանական և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության առաջընթացը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի և Հունգարիայի միջև ռազմավարական գործընկերության ամրապնդումը։
Նշվել է, որ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կնպաստեն երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանը և կնպաստեն կայունության ապահովմանը, փոխկապակցվածությանը և տարածաշրջանի կայուն զարգացման ոլորտում նախաձեռնությունների իրականացմանը:

• Байрамов и Сийярто обсудили стратегический диалог между Баку и Будапештом
Министры иностранных дел Азербайджана и Венгрии Джейхун Байрамов и Петер Сийярто выступили с совместным заявлением для прессы по итогам 3-го заседания Стратегического диалога.
Об этом сообщает Report со ссылкой на МИД Азербайджана.
Стороны отметили прогресс в сотрудничестве двух стран в политической, экономической, энергетической, транспортной, экологической и гуманитарной отраслях, подчеркнув укрепление стратегического партнерства между Азербайджаном и Венгрией.
Было отмечено, что достигнутые в ходе встречи соглашения будут способствовать дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества и внесут вклад в обеспечение стабильности, взаимосвязи и реализацию инициатив в области устойчивого развития региона в целом.