20 Նոյեմբերի 2025 - 13:46
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար արարատ Միրզոյանը արձագանքել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի այն հայտարարությանը, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կարևոր է Հայաստանի համար, և որ եթե Թուրքիան դա հիմա անի, ապա դա կզրկի Հայաստանին՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու իր ամենամեծ մոտիվացիայից։
Armenia.az-ի փոխանցմամբ՝ Արարատ Միրզոյանը մեկնաբանել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունը՝ հայկական ԶԼՄ-ների հարցին ի պատասխան։
«Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանի բացումը իսկապես կարևոր են Հայաստանի համար։
Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացումը նույնքան կարևոր է։
Հայաստանը անկեղծ ջանքեր է գործադրում երկու ուղղություններով էլ։
Միևնույն ժամանակ, այս երկու գործընթացներից ոչ մեկը պայմանավորված չէ մյուսով, և եթե մենք փնտրենք դրանց միջև պատճառահետևանքային կապ, կարող է պարզ դառնալ, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը կարող է դրական, այլ ոչ թե բացասական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա։
Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ այս գործընթացի հիմնարար սկզբունքները համաձայնեցվել են՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովում՝ տարածքային ամբողջականություն, սահմանների անձեռնմխելիություն, ինքնիշխանություն, իրավասություն և փոխադարձություն։
Այս շրջանակներում ստեղծված TRIP ճանապարհը կկապի Ադրբեջանը Նախչըանի, Հայաստանը՝ այլ երկրների հետ, ինչպես նաև կկապի ավելի լայն աշխարհագրական տարածաշրջանները միմյանց հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքների միջոցով։
Հայաստանը հետաքրքրված է և ակտիվորեն ջանքեր է գործադրում դրա արագ իրականացման համար», - հայտարարել է Միրզոյանը։

20 Ноября 2025 - 12:13
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отреагировал на заявление министра иностранных дел Турции Хакана Фидана о том, что для Армении важна нормализация отношений с Турцией, и если Турция сделает это сейчас, она лишит Армению самой большой мотивации для подписания мирного соглашения с Азербайджаном.
Как передает Armenia.Az, Арарат Мирзоян прокомментировал это заявление министра иностранных дел Турции, отвечая на вопрос армянских СМИ.
«Установление дипломатических отношений с Турцией и открытие границы действительно важны для Армении.
Точно так же важна дальнейшая институционализация установленного мира с Азербайджаном.
Армения прилагает искренние усилия в обоих направлениях.
В то же время ни один из этих двух процессов не обусловлен другим, и если пытаться увидеть между ними причинно-следственную связь, возможно, выяснится, что полное урегулирование отношений с Турцией может повлиять на процесс нормализации между Арменией и Азербайджаном не отрицательно, а наоборот — положительно.
Что касается разблокирования транспортной инфраструктуры, на мирном саммите в Вашингтоне 8 августа были согласованы основные принципы этого процесса: территориальная целостность, нерушимость границ, суверенитет, юрисдикция, взаимность.
Путь TRIPP, установленный в этих рамках, свяжет Азербайджан с Нахчываном, Армению — с другими странами, а также соединит регионы с более широкой географией друг с другом через территории Армении и Азербайджана.
Армения заинтересованно и активно прилагает усилия для его скорейшего воплощения в жизнь», — заявил Мирзоян.