• Օվերչուկը՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև Ադրբեջանի ու Վրաստանի տարածքով երկաթուղային գծի բացման մասին
06 Նոյեմբերի 2025 - 11:23
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև Ադրբեջանի ոխ Վրաստանի տարածքով երկաթուղային գծի բացումը դարձել է՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման իրական ներդրում։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանից ցորենի խմբաքանակը առաջին անգամ հասցվել է Հայաստան նոր տրանսպորտային երթուղով։
«Մենք ողջունում ենք Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկաթուղային գծի բացումը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքով», - ասել է փոխվարչապետը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր՝ առաջին անգամ երկու երկրների միջև գործում է ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն։
Օվերչուկի խոսքով՝ այս իրադարձությունը դարձել է «իրական, զգալի ներդրում Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում», ինչպես նաև վկայում է՝ Ռուսաստանի կողմից տարածաշրջանային կայունության և տարածաշրջանի բոլոր պետությունների տնտեսական զարգացման համար կատարած աշխատանքի մասին։
Օվերչուկը ընդգծել է, որ նոր երթուղին ամրապնդում է Ռուսաստանի տրանսպորտային կապերը տարածաշրջանի երկրների հետ, մեծացնում է՝ Եվրասիական տնտեսական միության մյուս անդամ երկրներից ապրանքների հասանելիությունը հայկական շուկաներին և բարելավում է այդ միավորման շուկաների հասանելիությունը հայ արտադրողների համար։
«Խորհրդանշական է, որ այս երթուղով անցած առաջին բեռը ռուսական հացահատիկն էր՝ կյանքի և ստեղծագործական ամենակարևոր խորհրդանիշներից մեկը, որը ևս մեկ անգամ ընդգծում է՝ Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու և առճակատումից համագործակցության անցնելու համատեղ ցանկությունը», - հավելել է Օվերչուկը։

06 Ноября 2025 - 09:23
Открытие железнодорожного сообщения между Россией и Арменией через территорию Азербайджана и Грузии стало реальным вкладом в установление мира на Южном Кавказе.
Как передает ТАСС, об этом заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
Ранее в Армению по новому транспортному маршруту был впервые доставлен груз пшеницы из РФ.
«Приветствуем начало железнодорожного сообщения между Российской Федерацией и Республикой Армения через территорию Азербайджанской Республики и Грузии», — сказал зампред правительства.
Он отметил, что впервые с момента обретения Республикой Армения независимости осуществляется прямое ж/д сообщение между двумя странами.
По словам Оверчука, это событие стало «реальным, осязаемым вкладом в установление мира на Южном Кавказе», а также свидетельством работы РФ во благо региональной стабильности и экономического развития всех государств региона.
Оверчук подчеркнул, что новый маршрут укрепляет транспортную связанность РФ со странами региона, повышает доступность рынков Армении для товаров из других государств — участников Евразийского экономического союза и улучшает доступность рынков этого объединения для армянских производителей.
«Символично, что первым грузом, идущим по этой дороге, стало российское зерно — один из самых важных символов жизни и созидания, что еще раз подчеркивает общее стремление к установлению мира на Южном Кавказе, переход от конфронтации к сотрудничеству», — добавил Оверчук.
По его словам, открытие нового железнодорожного пути стало следствием договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана 2020 и 2021 годов, а также усилий трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров трех стран.
«Хочу поблагодарить своих коллег — заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева и вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна за совместную работу по деблокированию транспортных связей в регионе Южного Кавказа, а также Грузию за конструктивное участие в организации перевозок по данному маршруту», — заключил зампред правительства.