• Մարթա Կոս. Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ կարգավորման առաջընթացը փոխում է տարածաշրջանը
Եվրահանձնակատարի խոսքով, ով տարածաշրջանային շրջագայությունից վերջերս է վերադարձել, մի քանի սերունդների ընթացքում առաջին անգամ հնարավորություն է ստեղծվել վերաբացել տասնամյակներ շարունակ փակ մնացած առևտրային ուղիները։
«Եվրոպայից մինչև Չինաստանի սահմաններ երկրները գիտակցում են այս պահի կարևորությունը։ Նրանք բոլորն այսօր հավաքվել են այստեղ՝ Լյուքսեմբուրգում։ Սա առաջին անգամ է», - ընդգծել է Կոսը։
Հանձնակատարը նշել է, որ ԵՄ-ն մտադիր է համատեղ կառուցել նոր ենթակառուցվածքներ՝ իրեն ավելի մեծ գործողությունների ազատություն և առևտրի, էներգիայի աղբյուրների ընտրության և թվային տվյալների փոխանցման մեթոդների ավելի մեծ հնարավորություններ տալու համար։ Սա կնշանակի ավելի մեծ անկախություն այս երթուղու վրա գտնվող բոլորի համար։
«Մեր աշխատանքը ներդրում է խաղաղության մեջ։ Կոնկրետ համագործակցությունը, փոխկապակցված շուկաները և փոխկապակցված հասարակությունները կարող են ամրապնդել Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայունությունն ու բարգավաճումը», - նշել է նա։

• Марта Кос: Прогресс в мирном урегулировании между Баку и Ереваном меняет регион
По словам еврокомиссара, которая не так давно вернулась из регионального турне, впервые за несколько поколений появилась возможность возобновить торговые пути, которые были закрыты на протяжении десятилетий.
«Страны от Европы до границ Китая признают важность этого момента. Все они сегодня собрались здесь, в Люксембурге. Это впервые», — подчеркнула Кос.
Комиссар отметила, что ЕС намерена совместно построить новую инфраструктуру, чтобы дать себе больше свободы для действий и больше возможностей для торговли, для выбора источников энергии и способов передачи цифровых данных. Это будет означать больше независимости для всех, кто находится на этом маршруте.
«Наша работа — это вклад в мир. Конкретное сотрудничество, взаимосвязанные рынки и связанные между собой общества могут укрепить долгосрочную стабильность и процветание на Южном Кавказе», — заявила она.
«Встреча в Люксембурге – только первый шаг. За ней последует инвестиционный форум с участием Соединенных Штатов в ноябре», — подчеркнула еврокомиссар.