• Սաբիր Ահմեդովը պատմել է վերաբնակների Ղարաբաղ վերադարձի մոդելի մասին
Ադրբեջանը ստեղծում է՝ հարկադիր վերաբնակների հայրենի հողեր վերադարձի նոր, համապարփակ և լավ մտածված, ժամանակակից մոդել։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ժնևում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿՓԳ) վարչության գործադիր կոմիտեի 76-րդ նստաշրջանում հայտարարել է՝ Փախստականների և հարկադիր վերաբնակների հարցերով պետական կոմիտեի փոխնախագահ Սաբիր Ահմեդովը։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կարգադրությամբ սկսվել են՝ 2027-2030 թվականների «Մեծ վերադարձի» երկրորդ պետական ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքները, որում կարտացոլվեն ազատագրված տարածքների վերաբնակեցման արդյունավետ միջոցները։
Փոխնախագահը նաև մանրամասն պատմել է Հայաստանի կողմից անցկացված արտաքսման և օկուպացիայի քաղաքականության, այդ քաղաքականության պատմական արմատների և փախստականների ու հարկադիր վերաբնակների կրած տառապանքների ծանր հետևանքների մասին։

08 Октября 2025 - 09:36
Азербайджан создает новую, всесторонне продуманную, современную модель возвращения вынужденных переселенцев на родные земли.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель председателя Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Сабир Ахмедов на 76-й сессии Исполнительного комитета Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев (УВКБ ООН) в Женеве.
Он подчеркнул, что по распоряжению президента Азербайджана Ильхама Алиева началась подготовка II Государственной программы Великого возвращения на 2027–2030 годы, в которой будут отражены эффективные меры по заселению освобожденных территорий.
Зампред также подробно рассказал о политике депортации и оккупации, проведенной Арменией, исторических корнях этой политики и тяжелых последствиях страданий, с которыми столкнулись беженцы и вынужденные переселенцы.