07 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:57
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագիրը շատ մեծ նշանակություն ունի ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Armenia.Az-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Ռալֆ Հարլեմանը։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագիրը մեծ նշանակություն ունի ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Այն նշանակում է կայունություն, ինչը շատ դրական ազդանշան է բիզնես համայնքի և ներդրողների համար», - երեքշաբթի մամուլի ասուլիսում ասել է Հարլեմանը։
Դեսպանի խոսքով՝ խաղաղության պայմանագիրը ազդակ կհաղորդի տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը, առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև ներդրումներին։
«Մենք տեսանք, որ վերջին շաբաթներին ԵՄ տարբեր կառույցների պատվիրակությունների մեծ մասը այցելում է Ադրբեջան, ինչը հարաբերությունները բարձրացնում է նոր մակարդակի», - նշել է նա։
Դեսպանը ընդգծել է, որ Գերմանիան մեծ նշանակություն է տալիս տարածաշրջանին, և որ առևտրատնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու բազմաթիվ հնարավորություններ կան։

• Посол Германии: Мирный договор между Баку и Ереваном имеет важное значение для бизнеса
«Мирный договор между Азербайджаном и Арменией имеет очень большое значение для всего региона. Это означает стабильность, что является очень положительным сигналом для бизнес-сообществ, для инвесторов», — сказал Хорлеманн во вторник на пресс-конференции.
По словам посла, мирный договор даст толчок экономического развития региона, укрепления торгово-экономических взаимодействий, а также инвестициям.
«Мы наблюдаем, как в последние недели большинство делегаций из различных структур Евросоюза совершают визиты в Азербайджан, что повышает отношения на новый уровень», — отметил он.
Посол подчеркнул, что Германия придает большое значение данному региону и существует большое количество возможностей для развития торгово-экономических отношений.
«Мирный договор также внесет большой вклад в вопросе транспортно-логистических взаимодействий по Среднему коридору», — дополнил посол.
Хорлеманн добавил, что Германия готова поделиться с Азербайджаном своим опытом в области технологий и ноу-хау, а также оказать поддержку для развития экономики страны.