06 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:09
Հոկտեմբերի 6-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Գաբալայում ընդունել է՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) գլխավոր քարտուղար Կուբանիչբեկ Օմուրալիևին։
Հյուրը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ Վաշինգտոնում ձեռք բերված Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման կապակցությամբ։ Պետության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար։
Կուբանիչբեկ Օմուրալիևը երախտագիտություն է հայտնել Իլհամ Ալիևին՝ ԹՓԿ-ի միջազգային հեղինակության հետագա ամրապնդման և անդամ և դիտորդ երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման գործում Ադրբեջանի աջակցության համար։
Հանդիպմանը ընդգծվել է, որ Գաբալայում կայանալիք ԹՓԿ-ի պետությունների ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովը նվիրված կլինի՝ «Տարածաշրջանային խաղաղություն և անվտանգություն» թեմային։ Նշվել է, որ միջոցառմանը կքննարկվեն կազմակերպության օրակարգում առկա արդիական հարցերը։
Իլհամ Ալիևը վստահություն է հայտնել, որ այս գագաթնաժողովը կծառայի՝ թուրքական աշխարհում բարեկամության, համերաշխության և գործընկերության ամրապնդմանը։

06 Октября 2025 - 12:09
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 6 октября принял в Габале генерального секретаря Организации тюркских государств (ОТГ) Кубанычбека Омуралиева.
Гость поздравил Ильхама Алиева с продвижением мирной повестки между Азербайджаном и Арменией, достигнутой в Вашингтоне при свидетельстве президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа. Глава нашего государства поблагодарил за поздравление.
Кубанычбек Омуралиев выразил признательность Ильхаму Алиеву за поддержку, оказываемую Азербайджаном делу дальнейшего усиления международного авторитета ОТГ и укрепления сотрудничества между странами-членами и странами-наблюдателями.
На встрече было подчеркнуто, что 12-й саммит Совета глав государств ОТГ, который состоится в Габале, будет посвящен теме «Региональный мир и безопасность». Было отмечено, что в рамках мероприятия будут обсуждены актуальные вопросы, стоящие на повестке дня организации.
Ильхам Алиев выразил уверенность, что этот саммит послужит укреплению дружбы, солидарности и партнерства в тюркском мире.