06 0Հոկտեմբերի 2025 - 13:02
Հոկտեմբերի 6-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Գաբալայում ընդունել է՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) ավագների խորհրդի նախագահ Բինալի Յըլդըրըմին։
Զրույցի ընթացքում հիշեցվել են Բինալի Յըլդըրըմի հանդիպումները Իլհամ Ալիևի հետ, ինչպես նաև նրա մեր երկիր կատարած այցեերը։
Հյուրը շնորհակալություն է հայտնել Իլհամ Ալիևին՝ ԹՓԿ-ի գործունեությանը ցուցաբերած աջակցության համար և ընդգծել, որ Ավագների խորհուրդը կշարունակի ավանդ ներդնել՝ թուրքական պետությունների միջև համագործակցության զարգացմանը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել՝ ԹՓԿ-ի պետությունների ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովի նշանակությանը, վստահություն է հայտնվել, որ այս գագաթնաժողովը, ինչպես մեր երկրում կազմակերպված մյուս միջազգային միջոցառումները, կանցկացվի բարձր մակարդակով։
Կողմերը նշել են՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև եղբայրական կապերի և ռազմավարական դաշինքի ընդլայնումը բոլոր ոլորտներում։

06 Октября 2025 - 11:50
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 6 октября принял в Габале председателя Совета старейшин Организации тюркских государств (ОТГ) Бинали Йылдырыма.
В ходе беседы были упомянуты встречи Бинали Йылдырыма с Ильхамом Алиевым, а также его визиты в нашу страну.
Гость выразил благодарность Ильхаму Алиеву за поддержку деятельности ОТГ и подчеркнул, что Совет старейшин и впредь будет вносить вклад в развитие сотрудничества между тюркскими государствами.
На встрече было затронуто значение 12-го саммита Совета глав государств ОТГ, была выражена уверенность в том, что этот саммит, как и другие международные мероприятия, организованные в нашей стране, пройдет на высоком уровне.
Стороны отметили расширение братских связей и стратегического союзничества между Азербайджаном и Турцией во всех сферах.