• Քանի՞ տարի է պետք խնայել աշխատավարձը՝ Բաքվում բնակարան գնելու համար
Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը հրապարակել է՝ մայրաքաղաքում անշարժ գույքի շուկայի վիճակի վերաբերյալ նոր տվյալներ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով APA-ին, Բաքվում բնակարանների միջին արժեքի և քաղաքում միջին ամսական անվանական աշխատավարձի հարաբերակցությունը մնում է չափազանց բարձր։ Այս ցուցանիշը կազմում է 217 ամիս կամ 18.1 տարի։ Սա նշանակում է, որ եթե Բաքվի բնակիչը խնայի իր ամբողջ միջին ամսական աշխատավարձը՝ առանց որևէ ծախսի, նրան ավելի քան 18 տարի կպահանջվի բնակարան գնելու համար։
Եթե նրանք գոնե որոշակի գումար ծախսեն սննդի, հագուստի, կոմունալ ծառայությունների և այլնի վրա, ապա այդ ժամանակահատվածը, բնականաբար, կաճի մինչև 20 տարի։
Բացի այդ, ինչպես նշվում է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի կիսամյա «Ֆինանսական կայունության մասին զեկույցում», հիփոթեքային վարկերի ծավալը 2023 թվականից ի վեր աճի տեմպի դանդաղում է ցույց տալիս։
«Այս անկումը կարելի է բացատրել ինչպես առաջարկի, այնպես էլ պահանջարկի գործոններով։ Այսպես, բնակարանների գների բարձր աճի տեմպերը և նոր հիփոթեքային վարկերի միջին տոկոսադրույքների աճը հանգեցրել են հիփոթեքային վարկերի պահանջարկի դանդաղմանը։ Միևնույն ժամանակ, հիփոթեքային և վարկային երաշխիքների հիմնադրամի միջոցով տրամադրվող հիփոթեքային վարկերի սահմանափակ առաջարկը և բանկերի ֆինանսավորման կառուցվածքը սահմանափակում են նրանց կարողությունը՝ սեփական միջոցներով հիփոթեքային վարկեր տրամադրելու համար», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։

06 Октября 2025 - 10:48
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на АПА, соотношение средней стоимости квартир в Баку к среднемесячной номинальной заработной плате по городу остается крайне высоким. Так, данный показатель составляет 217 месяцев или 18.1 года. Это означает, что, если житель Баку будет откладывать всю среднемесячную зарплату без каких-либо расходов, ему потребуется более 18 лет, чтобы приобрести квартиру.
Если же хоть что-то тратить на пропитание, одежду, коммунальные расходы и т.д., то срок, естественно, увеличится и перейдёт 20 лет.
Кроме того, как отмечено в полугодовом «Отчете о финансовой стабильности» Центрального банка Азербайджана, объем ипотечных кредитов с 2023 года демонстрирует снижение темпов роста.
«Это снижение можно объяснить как факторами спроса, так и предложения. Так, высокие темпы роста цен на жилье и повышение средних процентных ставок по новым ипотечным кредитам привели к замедлению роста спроса на ипотечные кредиты. В то же время, ограниченность ипотечных кредитов, выдаваемых за счет Ипотечного и кредитно-гарантийного фонда, и структура финансирования банков ограничивают их возможности ипотечного кредитования за счет собственных средств», - говорится в информации.