06 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:26
ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի կրոնական դավանանքների միջև բարեկամական կապերը, փոխադարձ այցելությունները, համատեղ միջոցառումները և նախագծերը հոգևոր նշանակություն ունեն և ծառայում են երկու ժողովուրդների շահերին։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարարել է Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ շեյխ ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն՝ Միացյալ Նահանգներում Հիսուս Քրիստոսի Վերջին Օրերի Սրբերի Եկեղեցու ղեկավարության հետ հանդիպմանը։
Գնահատելով ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի միջև դինամիկ զարգացող հարաբերությունները՝ Փաշազադեն նշել է՝ երկու երկրների նախագահների դերը այս առաջընթացում. «Միացյալ Նահանգների ջանքերը՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելուն, արժանի են բարձր գովասանքի։ Օգոստոսի 8-ին կայացած Վաշինգտոնի գագաթնաժողովը՝ այդ արժեքավոր ջանքերի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անձնական աջակցության արդյունքն էր խաղաղության գործընթացին»։
Փաշազադեն նաև երախտագիտություն է հայտնել՝ Ստիրլինգի հիմնադրամի կողմից Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում մարդասիրական ականազերծման համար տրամադրված նշանակալի նյութական և բարոյական աջակցության համար։

06 Октября 2025 - 09:55
Дружеские связи между религиозными конфессиями США и Азербайджана, взаимные визиты, совместные мероприятия и проекты имеют духовное значение и служат интересам обоих народов.
Как сообщает Report, об этом сказал председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде на встрече с руководством Церкви Иисуса Христа Святых последних дней в США.
Высоко оценивая динамично развивающиеся отношения между США и Азербайджаном, Пашазаде отметил роль президентов обеих стран в этом прогрессе: «Усилия Соединенных Штатов по достижению мира между Арменией и Азербайджаном заслуживают высокой оценки. Вашингтонский саммит, состоявшийся 8 августа, стал результатом этих ценных усилий и личной поддержки мирного процесса президентом США Дональдом Трампом».
Пашазаде также выразил признательность за существенную материальную и моральную поддержку, которую Фонд Стирлинга оказал в процессе гуманитарного разминирования на освобожденных территориях Азербайджана.
Председатель УМК пригласил первого советника в первом президентстве Церкви Иисуса Христа Святых последних дней, президента Кворума Двенадцати Апостолов Даллина Оукса в Азербайджан.