06 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:40
Հիսուս Քրիստոսի Վերջին Օրերի Սրբերի Եկեղեցու և Ստիրլինգի Հիմնադրամի հրավերով Յուտա կատարած այցի ընթացքում՝ Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ շեյխ-ուլ-Իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն՝ Սոլթ Լեյք Սիթիում հանդիպել է՝ G20 միջկրոնական ֆորումի ասոցիացիայի նախագահ Քոլ Դարաեմի հետ։
Ինչպես Report-ին հայտնել են ԿՄՎ-ում, հանդիպմանը կողմերը գոհունակություն են հայտնել՝ փոխադարձ վստահության և ընդհանուր նպատակների վրա հիմնված համագործակցության մակարդակից։
G20 միջկրոնական ֆորումներին իր մասնակցությունը նշելով որպես այս հարթակի և դրա խաղաղարար գործունեության նկատմամբ բարձր հարգանքի ցուցանիշ՝ Ա. Փաշազադեն ընդգծել է, որ ժամանակակից դարաշրջանում, երբ մարդկային կյանքի և մարդկության գոյության համար սպառնալիքներն ու վտանգները մեծանում են, վերջին տարիների ավանդույթը՝ G20 հանդիպումների նախօրեին անցկացվող միջկրոնական ֆորումները, որոնք բխում են քաղաքական, հասարակական և կրոնական առաջնորդների համատեղ ջանքերի և գլոբալ երկխոսության ամրապնդման անհրաժեշտությունից, դարձել են՝ պետության և կրոնի ներկայացուցիչների միջև համագործակցության արդյունավետ գործնական դրսևորում։
Անկեղծ շնորհակալություն հայտնելով Ա. Փաշազադեին՝ միջկրոնական ֆորումներին ակտիվ և մշտական մասնակցության համար՝ Ք. Դարհամը ընդգծել է, որ շեյխ ուլ-Իսլամի փորձը և հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում զգալիորեն բարձրացնում են այն միջոցառումների կարգավիճակը և հեղինակությունը, որոնց նա մասնակցում է: Քոլ Դարհամը մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել՝ G20 միջկրոնական ֆորումի կառուցվածքում նախատեսված բարեփոխումների վերաբերյալ:

06 Октября 2025 - 09:12
В рамках визита в штат Юта по приглашению общины Церкви Иисуса Христа Святых последних дней и Фонда Стирлинга председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде встретился в Солт-Лейк-Сити с президентом Ассоциации межрелигиозного форума G20 Колом Дурхамом.
Как сообщили Report в УМК, стороны на встрече выразили удовлетворение уровнем сотрудничества, основанного на взаимном доверии и общих целях.
Отметив свое участие в Межрелигиозных форумах G20 как показатель высокого уважения к этой платформе и ее миротворческой деятельности, А.Пашазаде подчеркнул, что в современную эпоху, когда растут угрозы и опасности для жизни человека и существования человечества, традиция последних лет - Межрелигиозные форумы накануне встреч Большой двадцатки, вытекающие из необходимости усиления совместных усилий политических, общественных и религиозных лидеров и глобального диалога, стали эффективным практическим проявлением сотрудничества представителей государства и религии.
Выразив искреннюю благодарность А.Пашазаде за активное и постоянное участие в работе межрелигиозных форумов, К. Дурхам подчеркнул, что опыт и авторитет шейхульислама на международной арене существенно повышают статус и доверие к мероприятиям, в которых он участвует. Кол Дурхам предоставил обширную информацию о реформах, предусмотренных в структуре Межрелигиозного форума G20.
Стороны договорились об обмене информацией в процессе проведения реформ в структуре межрелигиозного форума.