14 Օգոստոսի 2025 - 15:52
Օգոստոսի 14-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի և Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Մուրատ Նուրթլեուի միջև։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, Մուրատ Նուրթլեուն շնորհավորել է Բաքվին նախագահ Իլհամ Ալիևի Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում արձանագրված առաջընթացի կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ ստորագրված փաստաթղթերը մեծ նշանակություն ունեն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համար։
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել ադրբեջանա-ղազախական ռազմավարական գործընկերության մակարդակից և ընդգծել, որ ամենաբարձր և բարձր մակարդակներով շփումներն ու փոխայցելությունները նպաստում են համագործակցության զարգացմանը։

• Азербайджан и Казахстан обсудили укрепление сотрудничества
14 августа состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел Азербайджана и Казахстана — Джейхуном Байрамовым и Муратом Нуртлеу.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, Мурат Нуртлеу поздравил Баку с достигнутыми договоренностями между Азербайджаном и США, а также с продвижениями в процессе нормализации отношений с Арменией в ходе визита президента Ильхама Алиева в Вашингтон. Он отметил, что подписанные документы имеют большое значение для обеспечения мира и стабильности в регионе.
Стороны выразили удовлетворение уровнем азербайджано-казахстанского стратегического партнерства и подчеркнули, что контакты и визиты на высшем и высоком уровнях способствуют развитию сотрудничества.