• ԵԱՀԿ. Ֆինլանդիան կգլխավորի Մինսկի խմբի փակման վերաբերյալ քննարկումները
Ֆինլանդիան, որպես Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) գործող նախագահ, կգլխավորի մասնակից պետությունների հետ քննարկումները՝ կապված Մինսկի գործընթացը և դրան առնչվող կառույցները լուծարելու վերաբերյալ Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ կոչի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել են կազմակերպության գլխավոր գրասենյակում։
Իր հերթին, ԵԱՀԿ քարտուղարությունը պատրաստ է իրականացնել այդ քննարկումների արդյունքում ընդունված բոլոր որոշումները, ասել է կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչը։
ԵԱՀԿ-ն հաստատել է, որ օգոստոսի 11-ին Ադրբեջանից և Հայաստանից ստացվել է համատեղ կոչ՝ լուծելու Մինսկի խմբի և դրանց առնչվող այլ կառույցների լուծարման հարցը։
«Մենք ողջունում ենք օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համաձայնագրերը, շնորհավորում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին այս ձեռքբերման կապակցությամբ և բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ վարչակազմի դերը այս գործընթացին նպաստելու գործում», - ընդգծել են կազմակերպությունում։

• ОБСЕ: Финляндия возглавит обсуждение закрытия Минской группы
Финляндия, как действующий председатель Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), возглавит обсуждения с государствами-участниками в ответ на совместное обращение Азербайджана и Армении о закрытии Минского процесса и связанных с ним структур.
Как передает Report, об этом заявили в штаб-квартире организации.
В свою очередь, Секретариат ОБСЕ готов реализовать все решения, принятые по итогам этих обсуждений, заявил официальный представитель организации.
В ОБСЕ подтвердили, что 11 августа было получено совместное обращение от Азербайджана и Армении с предложением Совету министров решить вопрос о закрытии Минской группы и других связанных с ним институтов.
«Мы приветствуем соглашения от 8 августа, подписанные в Вашингтоне, поздравляем Армению и Азербайджан с этим достижением и высоко оцениваем роль администрации США в содействии этому процессу», — подчеркнули в организации.
По словам официального представителя организации, ОБСЕ остается приверженной всем усилиям, направленным на установление прочного мира и стабильности на Южном Кавказе.