• Շուշան կհյուրընկալի Թյուրքական աշխարհի օրթոպեդների և վնասվածքաբանների 5-րդ համագումարը
Հոկտեմբերի 8-ից 12-ը Ղարաբաղի մարգարիտ Շուշա քաղաքում տեղի կունենա Թյուրքական աշխարհի օրթոպեդների և վնասվածքաբանների 5-րդ համագումարը: Միջոցառումը կանցկացվի Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության և Թուրքիայի ոսկրահոդային վիրաբուժության ընկերության կազմակերպչական աջակցությամբ:
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության մամուլի և հաղորդակցության վարչությունից:
Համագումարին կմասնակցեն առաջատար մասնագետներ Ադրբեջանից, Թուրքիայից, Ուզբեկստանից, Իտալիայից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Հունաստանից, Բոսնիա և Հերցեգովինայից: Գիտական ծրագիրը ներառում է ախտորոշման և վիրաբուժության ոլորտում փորձի փոխանակում, ժամանակակից բուժման մեթոդների քննարկում, ինչպես նաև օրթոպեդիայի և վնասվածքաբանության արդիական հարցերին նվիրված թեմատիկ գիտաժողովների անցկացում:

• Шуша примет V Конгресс ортопедов и травматологов тюркского мира
С 8 по 12 октября в жемчужине Карабаха — городе Шуша — состоится V Ортопедический и травматологический конгресс тюркского мира. Мероприятие пройдет при организационной поддержке Министерства здравоохранения Азербайджана и Общества костно-суставной хирургии Турции.
Об этом Armenia.Az сообщили в отделе медиа и коммуникаций Министерства здравоохранения АР.
В конгрессе примут участие ведущие специалисты из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Италии, Казахстана, Кыргызстана, Греции, Боснии и Герцеговины. Научная программа включает обмен опытом в области диагностики и хирургии, обсуждение современных методов лечения, а также проведение тематических научных сессий по актуальным вопросам ортопедии и травматологии.
История Конгресса началась в 2018 году в Баку. В последующие годы он с успехом прошел в Казахстане, Боснии и Герцеговине, а также в Кыргызстане.
Подробная информация о V Ортопедическом и травматологическом конгрессе тюркского мира доступна на официальном сайте.