• Բաքվի կենտրոնում արդեն եղել է Հայաստանի դեսպանատուն
«Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը Սպիտակ տանը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ, դարձավ պատմական իրադարձություն, որը կարևոր դրական փոփոխություններ մտցրեց մեր երկրների միջև հարաբերությունների քաղաքականության մեջ։
Այս առումով, սոցիալական ցանցերում, այդ թվում՝ Caliber.Az-ի էջերում, ընթերցողները հարցնում են՝ հնարավո՞ր է, որ տեսանելի ապագայում, բոլոր պայմանավորվածությունների կատարումից և համապարփակ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո, Ադրբեջանում բացվի Հայաստանի դեսպանատուն, իսկ Հայաստանում՝ Ադրբեջանի:
Այս առումով հետաքրքիր կլիներ կարճ էքսկուրս կատարել դեպի անցյալ և հիշել, որ մեր երկրում, ընդ որում՝ Բաքվի հենց կենտրոնում, արդեն եղել է Հայաստանի դեսպանատուն։
Սա տեղի է ունեցել Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության (Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - ADR, 1918 - 1920) օրոք։
Հայաստանի (այն ժամանակ՝ Առաջին Հանրապետության) դիվանագիտական առաքելությունը Ադրբեջանում գտնվում էր մեր մայրաքաղաքի կենտրոնում՝ Տելեֆոննայա փողոցի 5-րդ շենքում։ Այդ ժամանակ դիվանագիտական ներկայացուցիչը եղել է Գ. Ա. Բեկզադյանը։
Տարբեր ժամանակներում այս փողոցը կոչվել է նաև Ռոմանովսկի պողոտա, Ապրիլի 28-ի փողոց, Ուիլյամ Լինդլիի փողոց։
Այս ճարտարապետական շենքի ներկայիս հասցեն է Բաքվի Նասիմիի շրջան, Մայիսի 28-ի փողոց, շենք 5 (Ռաշիդ Բեհբուդովի փողոցի հետ խաչմերուկ, թիվ 23 միջնակարգ դպրոցի կողքին)։
Շենքը ճարտարապետական հուշարձան է. այն կառուցվել է 1895–1898 թվականներին՝ Ռուսական Կայսրությունում ծնված գերմանացի ճարտարապետ, Յոհան Վիլհելմովիչի (մկրտությունից հետո՝ Իվան Վասիլևիչ) պետական խորհրդական Էդելի նախագծով:

• В центре Баку уже было посольство Армении - ФОТО
Парафирование «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения» в Белом доме в присутствии президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента США Дональда Трампа стало историческим событием, влекущим за собой важные позитивные изменения в политике взаимоотношений наших стран.
В связи с этим в соцсетях, в том числе на страницах Caliber.Az, читатели задаются вопросом – ожидать ли в обозримом будущем, после выполнения сторонами всех договорённостей и подписания всеобъемлющего мирного договора, открытия посольств Азербайджана в Армении и Армении в Азербайджане?
В связи с этим интересно сделать небольшой экскурс в историю и напомнить, что в нашей стране уже существовало посольство Армении, причём в самом центре Баку.
Произошло это во времена Азербайджанской Демократической Республики (Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - АДР, 1918 – 1920 годы).
Дипломатическое представительство Армении (тогда - Первая Республика Армения) в Азербайджане располагалось в самом центре нашей столицы, на улице Телефонной, дом 5. Дипломатическим представителем в то время был Г. А. Бекзадян.
В разное время эта улица также называлась Романовским проспектом, улицей 28 Апреля, улицей Вильяма Линдлея.
Нынешний адрес данного архитектурного здания – Насиминский район Баку, улица 28 Мая, дом 5 (перекрёсток с улицей Рашида Бейбутова, рядом со средней школой №23).
Здание является памятником архитектуры, оно построено в 1895 – 1898 годах по проекту родившегося в Российской Империи немецкого архитектора, статского советника Иоганна Вильгельмовича (после крещения - Ивана Васильевича) Эделя.