• Դյուժարիկ. ՄԱԿ-ը աջակցում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության խթանման ջանքերին
ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հռչակագիրը գնահատվում է որպես Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման կարևոր քայլ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Շաբաթավերջին մենք հայտարարություն տարածեցինք, որում նշվում էր, որ գլխավոր քարտուղարը ողջունում է ուրբաթ օրը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ ստորագրված համապարփակ համատեղ հռչակագիրը։ Գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել նրանց հանձնառությունը շարունակել երկխոսությունը և վստահություն կառուցել, ինչպես նաև Թրամփի ջանքերը՝ այս առաջընթացին հասնելու համար։ Նա վերահաստատեց ՄԱԿ-ի ամուր աջակցությունը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության խթանման բոլոր ջանքերին», - հայտարարել է կազմակերպության ղեկավարի ներկայացուցիչը։

12 Августа 2025 - 09:48
Совместная декларация, подписанная лидерами Азербайджана и Армении при участии президента США в Вашингтоне, оценивается как важный этап в нормализации отношений между Баку и Ереваном.
Как сообщает Report, об этом заявил представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик в своем комментарии журналистам.
«В выходные мы распространили заявление, в котором говорится, что генеральный секретарь приветствует всеобъемлющую Совместную декларацию, подписанное в пятницу президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном при участии президента США Дональда Трампа. Генеральный секретарь высоко оценил их обязательства продолжать диалог и укреплять доверие, а также усилия Трампа в достижении этого прогресса. Он вновь подтвердил твердую поддержку ООН всех усилий по продвижению устойчивого мира на Южном Кавказе», – заявил представитель главы организации.