09 Օգոստոսի 2025 - 12:18
Օգոստոսի 7-8-ը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում երկու պետությունների ղեկավարները ստորագրել են միջկառավարական հուշագիր՝ «Ադրբեջանի և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության խարտիան պատրաստելու համար ռազմավարական աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին»։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, փաստաթղթի համաձայն՝ առաջիկա 6 ամիսների ընթացքում կստեղծվի ռազմավարական գործընկերության խարտիա մշակելու ռազմավարական աշխատանքային խումբ, որը կնպաստի Ադրբեջանի և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
Ռազմավարական աշխատանքային խմբի շրջանակներում նախատեսվում է առաջնահերթություն տալ այնպիսի ոլորտների, ինչպիսիք են տարածաշրջանային հաղորդակցությունները, ներառյալ էներգետիկան, առևտուրը և տարանցումը, տնտեսական ներդրումները, ներառյալ արհեստական բանականությունը և թվային ենթակառուցվածքները, ինչպես նաև պաշտպանությունը, անվտանգությունը և ահաբեկչության դեմ պայքարը։ Սա հատկապես կարևոր է երկկողմ գործնական համագործակցության համար ինստիտուցիոնալ հիմք ստեղծելու առումով», - ընդգծել են արտգործնախարարությունում։

• МИД Азербайджана об итогах визита Ильхама Алиева в США
В рамках визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Соединенные Штаты Америки 7-8 августа главами двух государств был подписан межправительственный меморандум о взаимопонимании «О создании стратегической рабочей группы по подготовке Хартии стратегического партнерства между Азербайджаном и США.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, согласно документу, будет создана стратегическая рабочая группа для разработки в течение следующих 6 месяцев Хартии стратегического партнерства, которая будет способствовать укреплению стратегического партнерства Азербайджана и США в областях, представляющих взаимный интерес.
В рамках стратегической рабочей группы планируется расставить приоритеты в таких областях, как региональные коммуникации, включая энергетику, торговлю и транзит; экономические инвестиции, включая искусственный интеллект и цифровую инфраструктуру; а также в сферах обороны, безопасности и борьбы с терроризмом. «Это имеет особое значение с точки зрения установления институциональной основы двустороннего практического сотрудничества», — подчеркнули во внешнеполитическом ведомстве.