• Գուտերեշը ողջունում է Ալիևի, Փաշինյանի և Թրամփի հանդիպումը Վաշինգտոնում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ հանդիպումը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որը տեղի կունենա այսօր Վաշինգտոնում։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի խոսնակի տեղակալ Ֆարհան Հաքը։
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ը միշտ աջակցել և խրախուսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորման ուղղությամբ ցանկացած առաջընթաց։
«Մասնավորապես, այս առումով շատ կարևոր էին մարտ ամսին երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը։ Գլխավոր քարտուղար Գուտերեշը դրական է գնահատում և ողջունում Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների վաղվա հանդիպումը նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ», - ընդգծել է Ֆարհան Հաքը։

08 Августа 2025 - 10:37
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш приветствует трехстороннюю встречу между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном с президентом США Дональдом Трампом, которая состоится сегодня в Вашингтоне.
Об этом Report заявил заместитель пресс-секретаря генерального секретаря ООН Фархан Хак.
По его словам, ООН всегда поддерживала и поощряла любой прогресс в направлении полной нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
«В частности, в этом плане были очень важны шаги, предпринятые в марте для согласования проекта мирного соглашения между двумя странами. Генеральный секретарь Гутерриш положительно воспринимает и приветствует завтрашнюю встречу лидеров Армении и Азербайджана с президентом Дональдом Трампом», - подчеркнул Фархан Хак.