• Ռուբիո. Ադրբեջանն ու Հայաստանը Վաշինգտոնում կստորագրեն փաստաթուղթ, որը կնշանավորի խաղաղության պայմանագրի սկիզբը
08 Օգոստոսի 2025 - 12:45
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հարցազրույց է տվել EWTN հեռուստաալիքին, որում, մասնավորապես, մեկնաբանել է Թրամփի վարչակազմի խաղաղության օրակարգը։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Պետդեպարտամենտի կայքին։
«Ավելի լայն խաղաղության օրակարգի առումով նախագահը հավատարիմ է խաղաղության գործին և ձգտում է լինել խաղաղության նախագահ։ Այսպիսով, երբ Հնդկաստանն ու Պակիստանը պատերազմեցին, մենք անմիջապես միջամտեցինք, և նախագահը կարողացավ ապահովել խաղաղություն։ Վերջին օրինակն է Կամբոջան և Թաիլանդը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին և Հայաստանին, հուսով եմ, որ այս շաբաթվա ուրբաթ օրը մենք այստեղ կլինենք՝ համաձայնագիր ստորագրելու և խաղաղության պայմանագրի սկիզբը դնելու համար։
ԿԴՀ-Ռուանդա՝ 30 տարի պատերազմ, 7 միլիոն զոհ՝ մենք կարողացանք նրանց այստեղ բերել՝ պայմանագիր ստորագրելու համար։ Ակնհայտ է, որ աշխատանքը անհրաժեշտ է. խաղաղությունը մշտական չէ։ Այն միշտ պետք է աջակցվի և պահպանվի», - ասել է Ռուբիոն։

• Рубио: В Вашингтоне Азербайджан и Армения подпишут документ, который положит начало мирному договору
08 Августа 2025 - 10:26
Госсекретарь США Марко Рубио дал интервью каналу EWTN, в котором, в частности, прокомментировал мирную повестку администрации президента Трампа.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на сайт Госдепа.
«Что касается более широкой повестки мира, президент привержен делу мира и стремится быть президентом мира. Итак, когда Индия и Пакистан вступили в войну, мы непосредственно вмешались, и президент смог обеспечить мир. Более недавний пример – Камбоджа и Таиланд.
Что касается Азербайджана и Армении, надеюсь, что в пятницу на этой неделе мы будем здесь, чтобы подписать соглашение и положить начало мирному договору.
ДРК-Руанда – 30-летняя война, 7 миллионов убитых – мы смогли привезти их сюда, чтобы подписать соглашение. Очевидно, что работа необходима – мир непостоянен. Его всегда нужно поддерживать и сохранять», – сказал Рубио.