07 Օգոստոսի 2025 - 16:06
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօր շարունակված դատավարության ժամանակ տուժող Շարիֆ Ալիևը պատմեց, թե ինչպես է 2020 թվականի նոյեմբերին՝ 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ժամանակ, վիրավորվել Խոջավենդի ուղղությամբ և գերի ընկել, հաղորդում է AZERTAC-ը։
Շարիֆ Ալիևը պատմել է, որ գերության մեջ ենթարկվել է ծեծի և սարսափելի խոշտանգումների։ Տուժողը նշել է, որ գերի ընկնելուց հետո նրան տեղափոխել են Երևան։ Նա վիրավորում է ստացել երկու ոտքերից, ինչպես նաև կրծքավանդակի շրջանում։ Գերության մեջ գտնվելու ընթացքում հայ զինվորականները նրան ռուսերեն և հայերեն բառեր են ասել և պահանջել, որ նա կրկնի դրանք։ Շարիֆ Ալիևն ասել է, որ քանի որ չի կատարել նրանց պահանջը, հայ զինվորականները կրակել են նրա աջ ոտնաթաթի վրա։
Պատասխանելով մեղադրյալ Դավիթ Բաբայանի հարցերին՝ տուժողն ասել է, որ իր չորս զինակիցները սպանվել են, ինքը և մեկ այլ զինծառայող վիրավորվել են։ Վերջինս ծանր վիճակում էր և սպանվել է հայերի կողմից։ Շարիֆ Ալիևը գերի է ընկել։
Պատասխանելով մեղադրյալ Դավիթ Իշխանյանի հարցերին, Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջան վերադառնալուց հետո իրեն վիրահատել են Գյանջայի կլինիկայում։

07 Августа 2025 - 14:33
На продолженном сегодня процессе в Бакинском военном суде потерпевший Шариф Алиев рассказал, как в ноябре 2020 года, во время 44-дневной Отечественной войны, он был ранен на ходжавендском направлении и взят в плен, передает АЗЕРТАДЖ.
Шариф Алиев сообщил, что в плену он подвергался побоям и страшным пыткам. Потерпевший отметил, что после взятия в плен его привезли в Ереван. У него было ранение обеих ног, а также ранение в области грудной клетки. В плену армянские военные говорили ему слова на русском и армянском языках и требовали повторять их. Шариф Алиев рассказал, что поскольку он не выполнил их требование, ему выстрелили в стопу правой ноги.
Отвечая на вопросы обвиняемого Давида Бабаяна, потерпевший сообщил, что четверо его сослуживцев погибли, он сам и еще один военнослужащий были ранены. Последний находился в тяжелом состоянии и был убит армянами. Шариф Алиев же был взят в плен.
Отвечая на вопросы обвиняемого Давида Ишханяна, Алиев рассказал, что после возвращения в Азербайджан был прооперирован в клинике в Гяндже.