• Շահին Մուստաֆաևը Թուրքմենստանում քննարկել է Կասպից ծովի ծանծաղացման հարցը
Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների հարցերով ՄԱԿ-ի երրորդ համաժողովի շրջանակներում Թուրքմենստանում տեղի է ունեցել մերձկասպյան պետությունների կառավարության պաշտոնյաների մակարդակով հանդիպում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին տեղեկատվություն է տարածել Նախարարների կաբինետը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Կասպից ծովի ջրի մակարդակի անկման բացասական հետևանքները մեղմացնելու համատեղ գործունեության հիմնական ուղղությունները։
Փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը նշել է, որ ջրի մակարդակի անկումը մտահոգություն է առաջացնում ամբողջ տարածաշրջանում՝ ընդգծելով, որ այս հարցը բարձրացվել է Ադրբեջանի նախագահի կողմից 2022 թվականին Աշխաբադի գագաթնաժողովում։ Նա նաև նշել է, որ Բաքվում շարունակվում են հնգակողմ փորձագիտական խմբի առաջին հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները:

07 Августа 2025 - 09:09
В рамках Третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, в Туркменистане состоялось заседание на уровне представителей правительств прикаспийских государств.
Как сообщает Report, об этом распространил информацию Кабинет министров.
На встрече обсуждались основные направления совместной деятельности для снижения негативных последствий обмеления Каспийского моря.
Заместитель премьер-министра Шахин Мустафаев отметил, что снижение уровня воды вызывает обеспокоенность во всем регионе, подчеркнув, что эта проблема была поднята президентом Азербайджана еще на Ашхабадском саммите 2022 года. Он также указал, что продолжается подготовка к организации первой встречи пятисторонней экспертной группы в Баку.
Кроме того, на мероприятии широко обсуждались социально-экономические и экологические аспекты изменений в экосистеме Каспийского моря. В центре внимания были возможные влияния изменений уровня воды на условия жизни в прибрежных территориях и процессы регионального развития.