01 Օգոստոսի 2025 - 16:31
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն կիսվել է Ադրբեջանի տարածքում հայկական վանդալիզմին նվիրված հրապարակմամբ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, նա համապատասխան գրառում է կատարել իր X սոցիալական ցանցի էջում։
«Հայկական վանդալիզմը գործողության մեջ։ Սա լիկբեզ է նրանց համար, ովքեր երբեք չեն խոսել Ադրբեջանի ոչնչացված մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին», - գրել է Այխան Հաջիզադեն։
Հիշեցնենք, որ նախորդ օրը Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը կոշտ արձագանք է տվել Ռուսաստանի նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյի հայտարարություններին՝ Խանքենդի քաղաքում Իվան Այվազովսկու կիսանդրու ապամոնտաժման վերաբերյալ։
Նաև նախորդ օրը Այխան Հաջիզադեն տեղական լրատվամիջոցներին տված մեկնաբանության մեջ ափսոսանք է հայտնել, որ Շվիդկոյը, որը վերջերս այցելել էր ազատագրված Շուշա, չի դատապարտել ադրբեջանական մշակույթի հուշարձանների նկատմամբ վանդալիզմի գործողությունները։

• Айхан Гаджизаде напомнил об армянском вандализме
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде поделился публикацией, посвященной армянскому вандализму на территории Азербайджана.
Как передает Armenia.Az, соответствующий пост он опубликовал на своей странице в соцсети Х.
«Армянский вандализм в действии! Это ликбез для тех, кто ни разу не высказался в защиту уничтоженного культурного наследия Азербайджана», — написал Айхан Гаджизаде.
Напомним, что накануне Министерство иностранных дел Азербайджана выступило с жёстким ответом на заявления специального представителя президента России по международному культурному сотрудничеству Михаила Швыдкого, касающиеся демонтажа бюста Ивана Айвазовского в городе Ханкенди.
Также накануне Айхан Гаджизаде в комментарии для местных СМИ выразил сожаление по поводу того, что Швыдкой, побывавший недавно в освобождённой Шуше, не осудил акты вандализма в отношении памятников азербайджанской культуры и разрушения на территории Азербайджана.