01 Օգոստոսի 2025 - 11:07
Ադրբեջանցի պատգամավոր և քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեյովը իր Ֆեյսբուքյան էջում մեկնաբանել է Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինի վերջին հայտարարությունները, որոնք ադրբեջանական հասարակության մոտ մեծ արձագանք են առաջացրել։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, պատգամավորը հիշել է Զատուլինի վիճահարույց հեղինակությունը հետխորհրդային տարածությունում։
«Ոմն Զատուլին... այնքան «հաջողակ» է իր գործունեության մեջ, որ նրան վաղուց արգելվել է մուտք գործել Համագործակցության (ԱՊՀ - խմբ.) երկրների մեծ մասը, այդ թվում՝ Հայաստան»։
«Վերջերս ռուսական լրատվամիջոցներում Զատուլինին հիշում են Պետդումայի փոխխոսնակ «Պյոտր» Տոլստոյից ստացած ուժեղ ապտակի կապակցությամբ, որը նույն տեսակի շովինիստ է, ինչ զոհը։ Լրատվամիջոցների ուշադրությունը մեկ այլ թեմայի վրա շեղելու համար Զատուլինը ոչինչ չգտավ, քան Ղարաբաղում տեղադրված Այվազովսկու քանդակի ապամոնտաժման համար արցունք թափելը։ Այս ռուս ծովանկարիչը, անկախ իր հայկական ծագումից, ճանաչում և գնահատում են Ադրբեջանում։ Սակայն Բաքուն մտադիր չէ թող տալ անջատողականների և ՌԽԶ կամայական «արվեստին», որոնք 2023 թվականին հաջողությամբ ճանապարհվեցին երկրից։
Եթե Զատուլինն այժմ վերածվել է հուշարձանների պաշտպանի, ապա հիշեցնեմ, որ նա նախկինում բազմիցս անօրինական կերպով այցելել էր Ղարաբաղ, բայց նախընտրել չնկատել պղծված ադրբեջանական մզկիթները, մեր պատմական ժառանգությունը, Նաթավանի, Բյուլբուլի և ադրբեջանական մշակույթի այլ ականավոր դեմքերի ավերված հուշարձանները, որոնք տեղադրված են իրենց հայրենիքում՝ Շուշայում։ Այնպես որ, Զատուլին, մի՛ կառչիր Այվազովսկուց, նրա հիշատակը Ձեր պաշտպանության կարիքը չունի», - ընդգծել է Մուսաբեկովը։

01 Августа 2025 - 08:50
Депутат Милли Меджлиса Азербайджана, политолог Расим Мусабеков прокомментировал на своей странице в Facebook последние заявления заместителя председателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ Константина Затулина, вызвавшие резонанс в азербайджанском обществе.
Как сообщает Armenia.Az, парламентарий напомнил о неоднозначной репутации Затулина в странах постсоветского пространства.
«Некто Затулин ... настолько «успешно» осуществляет свою деятельность, что давно уже не въездной в большинстве стран Содружества (СНГ — ред.), включая Армению».
«В последнее время Затулина вспоминают в российских СМИ в связи с оглушительной затрещиной, полученной им от вице-спикера Госдумы ‹‹Петра›› Толстого, являющегося таким же отмороженным шовинистом, как сам пострадавший. Чтобы переключить внимание СМИ на иную тему, Затулин не нашел ничего лучше, чем пролить скупую мужскую слезу по поводу демонтажа установленной в Карабахе скульптуры Айвазовскому. Этого русского художника-мариниста, независимо от его армянской этничности, в Азербайджане знают и ценят. Но потакать самовольным ‹‹художествам›› сепаратистов и РМК, которых в 2023 году благополучно выпроводили, Баку не намерен.
Плачь, устроенный Затулиным в СМИ, не вернет ему расположение армянских властей. Что же касается Азербайджана, то здесь хорошо знают Затулина как рьяного подстрекателя и покровителя сепаратизма на постсоветском пространстве.
Если теперь Затулин трансформировался в защитника памятников, то напоминаю, что ранее он неоднократно незаконно посещал Карабах, но предпочитал не замечать осквернённые азербайджанские мечети, наше историческое наследие, расстрелянные памятники Натаван, Бюль-Бюля и других выдающихся деятелей азербайджанской культуры, установленные на их родине в Шуше. Так что, Затулин, не примазывайтесь к Айвазовскому, его память в Вашей защите не нуждается», — подчеркнул Мусабеков.