• Գաֆարովա. Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս կայուն զարգացման օրակարգին
Դեռևս պահպանվում են լուրջ մտահոգություններ Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) հաջող իրականացման վերաբերյալ: Անցած տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ անհրաժեշտ է համապարփակ մոտեցում ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում:
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան խորհրդարանների խոսնակների VI համաշխարհային համաժողովի շրջանակներում կազմակերպված պանելային քննարկման ժամանակ:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս 2030 թվականի կայուն զարգացման օրակարգին և զգալի առաջընթաց է գրանցել դրա իրականացման գործում.
«ՄԱԿ-ի բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին արդեն ներկայացվել են չորս Կամավոր ազգային զեկույցներ:
Ադրբեջանի ազատագրված Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի շրջանների վերականգնումը, ինչպես նաև «Մեծ վերադարձ» ծրագրի իրականացումը, որը նախատեսում է նախկին ներքին տեղահանված անձանց վերադարձը հայրենիք, կարևոր ներդրում են ունենում Կայուն զարգացման նպատակների հաջող իրականացման գործում: Շարունակվող վերականգնողական աշխատանքների հետ մեկտեղ, այսօր այդ տարածքներում արդեն ապրում, աշխատում և կրթություն է ստանում ավելի քան 50 հազար մարդ»:

31 Июля 2025 - 10:16
Серьезные опасения по поводу успешной реализации Целей устойчивого развития (ЦУР) все еще сохраняются. Опыт прошлых лет показывает, что необходим комплексный подход как на национальном, так и на международном уровне.
Как сообщает Report, об этом заявила председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова в ходе панельной дискуссии в рамках VI Всемирной конференции спикеров парламентов.
Она отметила, что Азербайджан придает большое значение повестке в области устойчивого развития на период до 2030 года и достиг значительного прогресса в ее реализации:
«Уже представлено четыре Добровольных национальных отчета Политическому форуму высокого уровня ООН. Наше правительство согласовало более 50 государственных программ, национальных планов развития и стратегий с Целями устойчивого развития.
Восстановление освобожденных Карабахского и Восточно-Зангезурского регионов Азербайджана, а также реализация программы «Великое возвращение», предусматривающей возвращение бывших вынужденных переселенцев на родину, вносит важный вклад в успешную реализацию ЦУР. Наряду с проводимыми восстановительными работами, на этих территориях сегодня уже проживают, работают и получают образование более 50 тысяч человек».