• Եվրոպական-ադրբեջանական կենտրոնը արձագանքել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի կողմնակալ բանաձևի նախագծին
Գերմանիայում գործող Եվրոպական-ադրբեջանական կենտրոնը հայտարարություն է տարածել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում ներկայացված հերթական կողմնակալ և անհիմն բանաձևի նախագծի վերաբերյալ։
AZERTAC-ին այս մասին տեղեկացրել է Եվրոպական-ադրբեջանական կենտրոնի նախագահ, Գերմանիայի ադրբեջանցիների դաշինքի խորհրդի անդամ Զաուր Ալիևը։
Հայտարարության մեջ, որը խորը մտահոգություն է արտահայտվում բանաձևի վերաբերյալ, ընդգծվում է, որ այն հակասում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին, միջամտություն է Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխան իրավունքներին, և պետք է գնահատվի որպես քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված նախաձեռնություն։ Նշվում է, որ բանաձևում ներկայացված մեղադրանքները Ադրբեջանի կողմից իրականացված ենթադրյալ էթնիկ զտումների և ցեղասպանության մասին լիովին հակասում են «Ցեղասպանության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիային և միջազգային քրեական իրավունքին։ Իր ինքնիշխան տարածքում իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումների ընթացքում Ադրբեջանը լիովին պահպանել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, մասնավորապես՝ 1949 թվականի Ժնևի IV կոնվենցիան, ապահովել է քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը և բազմիցս կոչ է արել տարածաշրջանը կամավոր լքած հայկական ծագում ունեցող անձանց անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար։
Բացի այդ, հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ այս բանաձևում Հայաստանի ներկայացումը որպես իբր «խաղաղության կողմնակից», հակասում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 822, 853, 874 և 884 բանաձևերի դրույթներին: Այն փաստը, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից ընդունված փաստաթուղթը, չնայած այն հանգամանքին, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը չեն իրականացվել մոտ 30 տարի, չի պարունակում որևէ հիշատակում Արևմտյան Ադրբեջանից արտաքսված հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի վերաբերյալ, 1951 թվականի Փախստականների կարգավիճակի մասին կոնվենցիայի 13-րդ և 17-րդ հոդվածների և Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի բացահայտ խախտում է:

• Европейско-азербайджанский центр отреагировал на предвзятый проект резолюции парламента Франции
Действующий в Германии Европейско-азербайджанский центр распространил заявление в связи с очередным предвзятым и необоснованным проектом резолюции, выдвинутой в Национальном собрании Франции.
Об этом АЗЕРТАДЖ сообщил председатель Европейско-азербайджанского центра, член правления Альянса азербайджанцев Германии Заур Алиев.
В заявлении, выражающем глубокую обеспокоенность в связи с резолюцией, подчеркивается, что она противоречит фундаментальным принципам международного права, является вмешательством в суверенные права Азербайджанской Республики, которую необходимо оценивать как политически мотивированная инициатива. Отмечается, что выдвинутые в резолюции обвинения в якобы совершении Азербайджаном этнической чистки и геноцида полностью противоречат Конвенции о предупреждении геноцида и наказании за него и международному уголовному праву. Азербайджан в ходе антитеррористических мероприятий, проведенных на своей суверенной территории, полностью соблюдал нормы международного гуманитарного права, в частности IV Женевскую конвенцию 1949 года, обеспечивал защиту гражданского населения и неоднократно призывал к безопасному и достойному возвращению лиц армянского происхождения, добровольно уехавших из региона.
Кроме того, в заявлении подчеркнуто, что представление в данной резолюции Армении в качестве якобы «сторонника мира» противоречит положениям резолюций Совета Безопасности ООН номер 822, 853, 874 и 884. Тот факт, что в документе, принятом Национальным собранием Франции, несмотря на то, что резолюции Совета Безопасности ООН не выполнялись около 30 лет, нет ни одного примечания о праве на возвращение сотен тысяч азербайджанцев, депортированных из Западного Азербайджана, является открытым нарушением статей 13 и 17 Конвенции о статусе беженцев 1951 года и Всеобщей декларации прав человека.