• Գաֆարովան Ժնևում հանդիպումներ է ունեցել Վերոնա Մերֆիի և Իգոր Գրոսուի հետ
Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնև քաղաք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպումներ է ունեցել Իռլանդիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Վերոնա Մերֆիի և Մոլդովայի խորհրդարանի խոսնակ Իգոր Գրոսուի հետ։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Վերոնա Մերֆիի հետ հանդիպման ժամանակ նշվել է խորհրդարանների միջազգային գործունեության և խորհրդարանական դիվանագիտության կարևորությունը։ Ընդգծվել է, որ Միջխորհրդարանական միության միջոցառումները մեծ նշանակություն ունեն ինչպես ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման, այնպես էլ խորհրդարանների համատեղ աշխատանքի համար՝ ուղղված բոլոր երկրներին և ժողովուրդներին հուզող գլոբալ մարտահրավերների և խնդիրների լուծմանը։
Զրույցի ընթացքում նշվել է Ադրբեջանի և Իռլանդիայի խորհրդարանների միջև կապերի հետագա ամրապնդման անհրաժեշտությունը, քննարկվել է նաև միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի կարևորությունը համագործակցության զարգացման համար։
Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ գոհունակություն է հայտնվել երկու երկրների միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակից։ Նշվել է Ադրբեջանի և Մոլդովայի փոխադարձ աջակցությունը միջազգային կազմակերպություններում։

31 Июля 2025 - 09:11
Председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова в рамках рабочего визита в город Женеву Швейцарской Конфедерации провела встречи со спикером Палаты представителей Парламента Ирландии Вероной Мёрфи и спикером Парламента Молдовы Игорем Гросу.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в отделе прессы и связей с общественностью Милли Меджлиса, на встрече с Вероной Мёрфи была отмечена важность международной деятельности парламентов и парламентской дипломатии. Подчеркивалось, что мероприятия Межпарламентского союза имеют большое значение как для укрепления связей между народами, так и для совместной работы парламентов над решением глобальных вызовов и проблем, волнующих все страны и народы.
В ходе беседы была отмечена необходимость дальнейшего укрепления связей между парламентами Азербайджана и Ирландии, говорилось также о значении межпарламентских групп дружбы для развития сотрудничества, а также была выражена обоюдная решимость продолжать укрепление этих связей в будущем.
На встрече со спикером Парламента Молдовы было выражено удовлетворение высоким уровнем отношений между нашими странами. Отмечалась взаимная поддержка Азербайджана и Молдовы в международных организациях.