• Գահրամանովը` Ղարաբաղում հայերի էկոլոգիական ահաբեկչության մասին
Հայերը էկոլոգիական ահաբեկչություն են իրականացրել Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում՝ գաղտնի ոչնչացնելով բնական պաշարները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Սաբուհի Գահրամանովը՝ Խանքենդիում Միջգերատեսչական կենտրոնի շրջակա միջավայրի հարցերով աշխատանքային խմբի հերթական նիստում։
Նրա խոսքով՝ օկուպացիայի ընթացքում հայերը թալանել են Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների բնական պաշարները. «Լուրջ վնաս է հասցվել բնական հուշարձաններին, արգելոցներին, անտառներին և կենսաբազմազանությանը, իսկ գյուղատնտեսական հողերը դարձել են անպիտան»։
Գահրամանովը հավելել է, որ հայկական օկուպացիայի ընթացքում նախկին օկուպացված տարածքներում ակտիվորեն շահագործվել են հանքային պաշարները, գունավոր և սև մետաղների հանքավայրերը, հանքային և քաղցրահամ ջրային պաշարները։ Նրա խոսքով՝ անտառային ֆոնդը, ինչպես նաև բուսական և կենդանական աշխարհը համակարգված կերպով ոչնչացվել է։
«Բացի այդ, հարյուր հազարավոր տեղադրված ականներ լուրջ բնապահպանական աղետ են դարձել այս տարածքների բնակիչների համար։ Ներկայումս ակտիվորեն շարունակվում են ականազերծման աշխատանքները», - նշել է նա։

• Гахраманов об экологическом терроре армян в Карабахе
Армяне совершили экологический терроризм в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах, тайно уничтожая природные ресурсы.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель специального представителя президента Азербайджана в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Сабухи Гахраманов на очередном заседании Рабочей группы по экологическим вопросам Межведомственного центра в Ханкенди.
По его словам, в период оккупации армяне разграбили природные ресурсы на освобожденных территориях Азербайджана: «Серьезный ущерб был нанесен природным памятникам, заповедникам, лесным массивам и биоразнообразию, а сельскохозяйственные угодья приведены в негодность».
Гахраманов добавил, что в период армянской оккупации на освобожденных территориях активно велась эксплуатация полезных ископаемых, месторождений цветных и черных металлов, минеральных и пресных водных ресурсов. По его словам, земли, входящие в лесной фонд, подвергались разрушению, а флора и фауна систематически уничтожались.
«Кроме того, сотни тысяч закопанных мин стали серьезной экологической катастрофой для жителей этих территорий. В настоящее время активно продолжаются работы по разминированию и обезвреживанию неразорвавшихся боеприпасов», — отметил он.