13 Հունիսի 2025 - 14:35
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը լուրջ մտահոգություն է հայտնել՝ Իսրայելի կողմից Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում իրականացվող ռազմական գործողությունների վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս հարցի վերաբերյալ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է. «Մենք կոչ ենք անում կողմերին առկա տարաձայնությունները լուծել՝ միայն միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան, երկխոսության և դիվանագիտության միջոցով»։
Միաժամանակ, արտաքին գործերի նախարարությունը հատկապես ընդգծել է՝ քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական օբյեկտների անվտանգության ապահովման կարևորությունը։ «Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու համար կարևոր է շարունակել շփումները դիվանագիտական ուղիներով և ջանքերը՝ համապատասխան միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում», - ասվում է հայտարարության մեջ։

• МИД Азербайджана отреагировал на удары Израиля по Ирану
Министерство иностранных дел Азербайджана выразило серьезную обеспокоенность военными действиями Израиля на территории Исламской Республики Иран.
Как сообщает Armenia.Az, в заявлении внешнеполитического ведомства по этому поводу говорится: «Призываем стороны разрешать существующие разногласия только в соответствии с нормами и принципами международного права, путем диалога и дипломатии».
Наряду с этим, в МИД особо подчеркнули важность обеспечения безопасности гражданского населения и гражданских объектов. «Для предотвращения дальнейшего обострения ситуации на Ближнем Востоке важно продолжать контакты дипломатическими путями и усилия в рамках соответствующих международных механизмов», — отмечается в заявлении.