12 Հունիսի 2025 - 11:39
Ավանդական էներգետիկ ոլորտում լոկոմոտիվի դեր կատարած Ադրբեջանը՝ այժմ վճռականորեն տրամադրված է առաջատար դիրք զբաղեցնել կանաչ էներգետիկ հեղափոխության մեջ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էներգետիկայի փոխնախարար Էլնուր Սոլթանովը՝ Բաքվում Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) ընտանեկան հարցերով և սոցիալական քաղաքականության համար պատասխանատու նախարարների և հաստատությունների ղեկավարների երկրորդ նիստի շրջանակներում կազմակերպված՝ «Միջին միջանցք 360°. աշխարհաքաղաքականությունից մինչև թվային փոխակերպում, ընտանիքից մինչև կանաչ զարգացում» խորագրով զուգահեռ ընթացող միջոցառման ժամանակ։
Նշելով, որ կանաչ էներգետիկայի համատեքստում հետաքրքիր կետը կապված է նոր մարտահրավերների հետ, Էլնուր Սոլթանովն ասել է. «Այսօրվա միջոցառման ժամանակ խոսվել է կանաչ էներգիային անցնելու և ապաածխածնացման մասին։ Այս մարտահրավերները իրականում նաև հնարավորություն են մեր աշխարհագրության համար։ Մենք պետք է մոբիլիզացնենք բոլոր ռեսուրսները՝ այս հնարավորություններից առավելագույնս օգտվելու համար»։

• Эльнур Солтанов о планах Азербайджана по зеленой энергетике
Азербайджан, сыгравший роль локомотива в традиционном энергетическом секторе, сегодня полон решимости занять лидирующие позиции и в зеленой энергетической революции.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил заместитель министра энергетики Азербайджана Эльнур Солтанов на параллельном мероприятии под названием «Средний коридор 360°: от геополитики к цифровой трансформации, от семьи к зеленому развитию», организованном в рамках проходящего в Баку второго заседания министров и руководителей учреждений, ответственных за вопросы семьи и социальную политику Организации тюркских государств (ОТГ).
Отметив, что интересный момент в контексте зеленой энергетики связан с новыми вызовами, Эльнур Солтанов сказал: «На сегодняшнем мероприятии говорилось о переходе на зеленую энергию и декарбонизации. Эти вызовы на самом деле являются также возможностью для нашей географии. Мы должны мобилизовать все ресурсы, чтобы максимально использовать эти возможности».