12 Հունիսի 2025 - 15:13
Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը շարունակում է քաղաքական վեճեր առաջացնել, իսկ ֆինանսական հարցերի ներառումը օրակարգում միայն սրում է առկա տարաձայնությունները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է COP29-ի գլխավոր բանակցող, փոխարտգործնախարար Յալչին Ռաֆիևը՝ տնտեսագիտության և կառավարման հետազոտողների միջազգային գիտաժողովում։
Նրա խոսքով՝ COP29-ը լուրջ փորձառություն էր Ադրբեջանի համար՝ թե՛ որպես ընդունող երկիր, թե՛ ընդհանուր արդյունքների առումով։
«Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը բավականին զգայուն և հակասական հարց է քաղաքական տեսանկյունից։ Ֆինանսական մեխանիզմները ավելի են սրում այս հակասությունները։ Սակայն գիտությունը միշտ կարևոր դեր է խաղում այդ տարաձայնությունները հաղթահարելու և ոսկե միջին գտնելու գործում։ Հենվելով գիտական տվյալների, վիճակագրական ցուցանիշների և այլ օբյեկտիվ տեղեկատվության վրա՝ հնարավոր է ձևավորել ընդհանուր դիրքորոշումներ։ Սա մեզ համար մեծ առավելություն է ստեղծել բանակցային գործընթացում», - ասել է նա։

• Ялчин Рафиев: Финансовые вопросы обостряют климатические споры
Борьба с изменением климата продолжает вызывать политические споры, а включение в повестку финансовых вопросов лишь усугубляет существующие разногласия.
Как сообщает Report, об этом заявил главный переговорщик COP29, заместитель министра иностранных дел Ялчин Рафиев на Международной научной конференции исследователей в области экономики и управления.
По его словам, COP29 стал серьезным опытом для Азербайджана как в роли принимающей страны, так и с точки зрения общих результатов.
«Борьба с изменением климата является достаточно чувствительным и противоречивым вопросом с политической точки зрения. Финансовые механизмы еще больше усиливают эти противоречия. Однако в преодолении этих разногласий и поиске золотой середины наука всегда играет важнейшую роль. Опираясь на научные данные, статистические показатели и другую объективную информацию, можно формировать общие позиции. Это создало для нас большое преимущество в процессе переговоров», — сказал он.