14 Հունիսի 2025 - 09:49
Իրանում առաջացած ճգնաժամը հանգեցրել է՝ Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող մի շարք երկրների քաղաքացիների տարհանմանը։
Oxu.Az-ի ստացած տեղեկատվության համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ստացված դիմումների հիման վրա, աջակցություն է ցուցաբերում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից տարհանման անցկացմանը։
Ձեռնարկված համապատասխան միջոցների արդյունքում՝ առաջիկա օրերին նախատեսվում է Իրանից ցամաքային ճանապարհով երկիր ժամանել մի շարք երկրների ներկայացուցիչներ և քաղաքացիներ, այդ թվում՝ Չայկովսկու անվան Մեծ սիմֆոնիկ նվագախմբի 51 անդամներ, որոնք շրջագայությամբ գտնվում են Իսլամական Հանրապետությունում, ինչպես նաև մոտ 90 դերասաններ և ստեղծագործական մասնագիտությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության ժողովրդական արտիստ և ռեժիսոր Ֆյոդոր Բոնդարչուկը և Ռուսաստանի Դաշնության և այլ երկրների քաղաքացիներ։

14 Июня 2025 - 09:18
Кризисная ситуация, возникшая в Иране, привела к эвакуации граждан ряда стран, находящихся в Исламской Республике.
Согласно полученной Oxu.Az информации, Азербайджанская Республика на основании поступивших обращений оказывает поддержку в проведении эвакуации из Исламской Республики Иран.
В результате принятых соответствующих мер, в ближайшие дни планируется прибытие в страну наземным путем из Ирана представителей и граждан ряда стран, в том числе 51 участника Большого симфонического оркестра имени П.И.Чайковского, находившегося с гастролями в Исламской Республике, а также около 90 актеров и представителей творческих профессий, включая народного артиста и режиссера Российской Федерации Федора Бондарчука и граждан РФ и других стран.