• Գաֆարովան մասնակցում է ԹուրքԽՎ-ի 14-րդ լիագումար նիստին
Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը՝ հունիսի 11-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Աստանա՝ մասնակցելու Խորհրդի նիստերին և Թուրքական պետությունների խորհրդարանական վեհաժողովի (ԹուրքԽՎ) 14-րդ լիագումար նիստին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, Աստանայի Նուրսուլթան Նազարբաևի անվան միջազգային օդանավակայանում խոսնակ Ս. Գաֆարովային դիմավորել են՝ Ղազախստանի խորհրդարանի մաժիլիսի փոխնախագահ Ալբերտ Ռաուն, Մաժիլիսի միջազգային հարցերով, անվտանգության և պաշտպանության քարտուղար Այդոս Սարըմը, օրենսդրական և դատա-իրավական բարեփոխումների քարտուղար Մահերրամ Մահերրամովը, Ղազախստանում Ադրբեջանի դեսպան Աղալար Աթամօղլանովը, ԹուրքԽՎ-ի գլխավոր քարտուղար Մեհմեթ Սուրեյա Էրը և այլ պաշտոնատար անձինք։
Այցի շրջանակներում նախատեսվում է՝ Միլլի Մեջլիսի խոսնակ, ԹուրքԽՎ-ի գործող նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի ելույթը Խորհրդի նիստերում և լիագումար նիստում, ինչպես նաև մի շարք հանդիպումներ՝ միջոցառմանը մասնակցող խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարների և Ղազախստանի պետական պաշտոնատար անձանց հետ։

12 Июня 2025 - 09:10
Парламентская делегация во главе с председателем Милли Меджлиса Сахибой Гафаровой прибыла 11 июня с рабочим визитом в Астану для участия в заседаниях Совета и 14-й пленарной сессии Парламентской ассамблеи тюркских государств (ТюркПА).
Как сообщает Report, в Международном аэропорту Нурсултан Назарбаев в Астане спикера С.Гафарову встречали заместитель председателя Мажилиса Парламента Казахстана Альберт Рау, секретарь Мажилиса по международным вопросам, безопасности и обороне Айдос Сарым, секретарь по законодательным и судебно-правовым реформам Магеррам Магеррамов, посол Азербайджана в Казахстане Агалар Атамогланов, генеральный секретарь ТюркПА Мехмет Сурейя Эр и другие официальные лица.
В рамках визита запланированы выступление спикера Милли Меджлиса, действующего председателя ТюркПА Сахибы Гафаровой на заседаниях Совета и пленарной сессии, а также ряд встреч с руководителями парламентских делегаций, участвующих в мероприятии, и государственными официальными лицами Казахстана.