11 Հունիսի 2025 - 11:48
Հունիսի 10-ին Բաքվում տեղի է ունեցել՝ «Անսահման եղբայրություն-IV» բազմազգ զորավարժությունների պլանավորման համաժողով, որոնք տեղի կունենան այս տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանում՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Ուզբեկստանի, Ղազախստանի և Պակիստանի հատուկ նշանակության ուժերի մասնակցությամբ։
Համաժողովի շրջանակներում մասնակից երկրների հատուկ նշանակության ուժերի ներկայացուցիչները քննարկել են՝ զորավարժությունների ընթացքը, կազմակերպչական հարցեր, պատասխանել են հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են՝ հատուկ նշանակության ուժերի համատեղ օպերատիվ պատրաստության և դրանց միջև փոխգործակցության կազմակերպման հարցերը։
Անցկացվել է զորավարժությունների գործնական փուլի մանրամասն պլանավորում և քննարկվել են տարբեր սցենարների դեպքում կատարվելիք առաջադրանքները։ Համաժողովում անդրադարձ է եղել նաև ռազմական համագործակցության և փորձի փոխանակման կարևոր ասպեկտներին։
«Անսահման եղբայրություն-IV» բազմազգ զորավարժությունները նպատակ ունեն՝ բարձրացնել մասնակից երկրների համատեղ օպերատիվ կարողությունները և նպաստել տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմանը։

11 Июня 2025 - 09:48
10 июня в Баку состоялась планирующая конференция по проведению многонациональных учений «Безграничное братство-IV», которые пройдут в сентябре нынешнего года в Азербайджане с участием Сил специального назначения Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана и Пакистана.
В ходе конференции представители Сил специального назначения стран-участниц обсудили ход учений, организационные вопросы, а также ответили на вопросы, представляющие интерес. В ходе встречи в центре внимания были вопросы совместной оперативной подготовки спецназовцев и организации взаимодействия между ними.
Было проведено детальное планирование практической фазы учений и обсуждены задачи, которые будут выполнены по различным сценариям. На конференции также были затронуты важные аспекты военного сотрудничества и обмена опытом.
Многонациональные учения «Безграничное братство-IV» направлены на повышение совместных оперативных возможностей стран-участниц и внесение вклада в укрепление региональной безопасности.