ՓակելԱդրբեջանական ՈԿԿ-ները դիմել են Հարավային Կորեայի կառավարությանը
Ինչպես հաղորդում է Oxu.Az-ը, նամակի հեղինակները նշում են, որ զարմացած և խորապես մտահոգված են հայ սցենարիստ և ռեժիսոր Էմիլի Մկրտչյանի՝ «There was, There was not» վերնագրով ֆիլմը Կորեայում ընթացող Չոնջուի միջազգային կինոփառատոնում ցուցադրելու թույլտվությամբ, քանի որ այս ֆիլմն ուղղված է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ։
«Ֆիլմում Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքը, որը նախկինում գտնվում էր օկուպացիայի տակ, ներկայացված է հորինված անվան տակ, որը հակասում է պատմական արդարադատությանը, միջազգային իրավունքին և Կորեայի Հանրապետության պաշտոնական դիրքորոշմանը»։
Մենք խստորեն դատապարտում ենք Չոնջուի միջազգային կինոփառատոնի վերածումը էժան գործիքի՝ օկուպացիա, անջատողականություն, ծայրահեղականություն, էթնիկ և կրոնական ատելություն ու ռևանշիզմ քարոզող ֆիլմի տարածման համար։
«Ադրբեջանի ՈԿԿ-ների ազգային ֆորումը կոչ է անում փառատոնի ղեկավարությանը՝ հեռացնել այս ֆիլմը միջոցառման պաշտոնական էջից և կանխել նման դեպքերը ապագայում», - ասվում է նամակում։

• Азербайджанские НПО обратились к правительству Южной Кореи
Как сообщает Oxu.Az, авторы письма отмечают, что с удивлением и глубокой обеспокоенностью восприняли разрешение на демонстрацию фильма армянского сценариста и режиссера Эмили Мкртчян под названием There was, There was not на проходящем в эти дни корейском кинофестивале Jeonju International Film Festival, поскольку данная кинолента направлена против территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
Азербайджанский национальный форум НПО направил открытое письмо правительству  Кореи | Новости Азербайджана от Baku.ws - Последние события и Новости  региона
«В фильме суверенная территория Азербайджана, ранее находившаяся под оккупацией, представлена под вымышленным названием, что противоречит исторической справедливости, нормам международного права, а также официальной позиции Республики Корея.
Решительно осуждаем превращение кинофестиваля Jeonju International Film Festival в дешевый инструмент агитации фильма, пропагандирующего оккупацию, сепаратизм, экстремизм, разжигающего этническую и религиозную ненависть, реваншизм.
Азербайджанский национальный форум НПО призывает руководство фестиваля удалить данный фильм с официальной страницы мероприятия и не допускать подобных случаев в будущем», - говорится в письме.