13 Մայիսի 2025 - 12:42
Մայիսի 13-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերին։
Հանդիպման ժամանակ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) ինքնալուծարման կապակցությամբ և ընդգծել, որ արդեն շնորհավորել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին այս իրադարձության կապակցությամբ։ Պետության ղեկավարը Քրդական բանվորական կուսակցության ինքնալուծարումը պատմական իրադարձություն անվանելով, հայտարարել է, որ այս հարցում վճռորոշ դեր է խաղացել Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի քաղաքական կամքը։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Թուրքիայի հզորությունը, եղբայրական երկրի Զինված ուժերի պրոֆեսիոնալ պայքարը ահաբեկիչների դեմ և թուրք ժողովրդի միասնությունը նույնպես գործոններ են, որոնք հանգեցրել են ահաբեկչական խմբավորման ինքնալուծարմանը։ Նախագահը նշել է, որ այս իրադարձությունը նշանակալից է ոչ միայն Թուրքիայի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Յաշար Գյուլերը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար և Իլհամ Ալիևին փոխանցել Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի ողջույնը։ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել և խնդրել իր ողջույնը փոխանցել թուրքական պետության ղեկավարին։
Հյուրը հիշեցրել է, որ մի քանի տարի առաջ, Ադրբեջանի նախագահի անսասան կամքի շնորհիվ, տարածաշրջանում հայ ահաբեկիչները պատմական դաս ստացան, և նշել է, որ Թուրքիան նույնպես իր հաղթանակով ավարտեց ահաբեկչության դեմ 41-ամյա պայքարը։ Յաշար Գյուլերը վստահություն է հայտնել, որ այսուհետ Թուրքիայում խաղաղություն կտիրի և ընդգծել այս իրադարձության կարևորությունը ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Նախարարը հայտարարել է, որ Թուրքիան մտադիր է ընդլայնել կապերը Ադրբեջանի Զինված ուժերի հետ։

13 мая президент Азербайджана Ильхам Алиев принял министра национальной обороны Турции Яшара Гюлера.
На встрече Ильхам Алиев передал свои поздравления по поводу самороспуска террористической группировки РКК и подчеркнул, что уже поздравил с этим событием президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Глава государства, назвав самоликвидацию РКК историческим событием, заявил, что решающую роль в этом вопросе сыграла политическая воля Реджепа Тайипа Эрдогана. Ильхам Алиев отметил, что мощь Турции, профессиональная борьба вооружённых сил братской страны с террористами, единство турецкого народа также являются факторами, приведшими к самороспуску террористической группировки. Президент заявил, что это событие представляет значение не только для Турции, но и для всего региона.
Яшар Гюлер поблагодарил за поздравления и передал Ильхаму Алиеву приветствие Реджепа Тайипа Эрдогана. Ильхам Алиев поблагодарил и попросил передать ответное приветствие главе турецкого государства.
Гость напомнил, что несколько лет назад благодаря твёрдой воле президента Азербайджана армянским террористам в регионе был преподан исторический урок, и отметил, что Турция так же завершила 41-летнюю борьбу с терроризмом своей победой. Яшар Гюлер выразил уверенность в том, что отныне в Турции будет царить мир, и подчеркнул значимость этого события для всего региона. Министр заявил, что Турция намерена расширять связи с вооружёнными силами Азербайджана.
В ходе беседы было затронуто эффективное сотрудничество между ВС Азербайджана и Турции, подчёркнуто успешное проведение совместных военных учений. Была выражена уверенность в том, что братские и союзнические связи между Азербайджаном и Турцией и впредь будут успешно развиваться во всех направлениях, в том числе в военной сфере. На встрече состоялся обмен мнениями по перспективам сотрудничества.