• Օդերևութաբանական ծառայություն. Ադրբեջանի գետերում ջրի մակարդակը բարձրացել է
Մայիսի 12-ի, ժամը 9:00-ի դրությամբ ավտոմատ հիդրոլոգիական կայանների տվյալների համաձայն՝ որոշ գետերում ջրի մակարդակը բարձրացել է։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ազգային հիդրոօդերևութաբանական ծառայությունից, Մեծ Կովկասի տարածքով հոսող գետերում Կատեխչայ և Վելվելեչայ գետերի ջրի մակարդակը բարձրացել է 2 սմ-ով, Փոքր Կովկասի Գյանջաչայ գետում՝ նույնպես 2 սմ-ով։
Ղարաբաղով և Արևելյան Զանգեզուրի շրջաններով հոսող գետերում գրանցվել են հետևյալ փոփոխությունները. Թերթերչայում (Քելբաջար)՝ 5 սմ աճ, Գուրուչայում՝ 4 սմ, Զաբուխչայում՝ 3 սմ:
Կուր գետի ստորին հոսանքներում նույնպես գրանցվել է ջրի մակարդակի բարձրացում. Սալյանում՝ 9 սմ-ով, Շիրվանում՝ 4 սմ-ով, Բանկայում՝ 2 սմ-ով։
Անդրսահմանային գետերում՝ Կուրի Գըրագքեսեն կետում ջրի մակարդակը բարձրացել է 2 սմ-ով, ջրի հոսքը կազմել է 547 խորանարդ մետր վայրկյանում, ինչը համապատասխանում է նորմայի 73%-ին։

• Метеослужба: В реках Азербайджана повысился уровень воды
По данным автоматических гидрологических станций на 9:00 12 мая, в некоторых реках повысился уровень воды.
Как сообщили Armenia.Az в Национальной гидрометеорологической службе, в реках, протекающих по территории Большого Кавказа, уровень воды в реке Катехчай и Велвелечай повысился на 2 см, в реке Малого Кавказа — Гянджачай -— также на 2 см.
В реках, протекающих через Карабахский и Восточно-Зангезурский регион, зафиксированы следующие изменения: в Тертерчае (Кяльбаджар) — повышение на 5 см, в Гуручай — на 4 см, Забухчай — на 3 см.
На нижнем течении реки Кура также зафиксирован рост уровня воды: в Сальяне — на 9 см, Ширване — на 4 см, Банкя — на 2 см.
В трансграничных реках в пункте Гырагкесемен Куры уровень воды повысился на 2 см, расход воды составил 547 кубических метров в секунду, что соответствует 73 проц нормы.