• Բայրամովը՝ ականային սպառնալիքի դեմ պայքարի գործում Ադրբեջանի ջանքերի մասին
Մայիսի 12-ին, Բահրեյն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Բահրեյնի Խորհրդատվական խորհրդի նախագահ Ալի բին Սալեհ ալ-Սալեհի հետ:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և Բահրեյնի միջև միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր:
Նշվել է խորհրդարանական դիվանագիտության և երկու երկրների օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների միջև փոխադարձ այցելությունների ակտիվացման կարևորությունը՝ բարեկամության, եղբայրության, փոխադարձ հարգանքի և փոխըմբռնման վրա հիմնված երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների հետագա ընդլայնման համար։
Արտաքին գործերի նախարարը իր զրուցակցին պատմել է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացվող լայնածավալ վերականգնողական և շինարարական աշխատանքների, ականային սպառնալիքի դեմ պայքարի Ադրբեջանի ջանքերի և ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին։ Նա նշել է, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցություններն ավարտվել են, սակայն Հայաստանի սահմանադրության և մի շարք օրենսդրական ակտերի մեջ պահպանվում են Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները։

• Байрамов об усилиях Азербайджана по борьбе с минной угрозой
12 мая министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках официального визита в Бахрейн встретился с председателем Консультативного совета этой страны Али бин Салехом Аль-Салехом.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече обсуждались возможности развития межпарламентского сотрудничества Азербайджана и Бахрейна, вопросы региональной и международной безопасности, представляющие взаимный интерес.
Было отмечено значение парламентской дипломатии, активизации взаимных визитов представителей законодательных органов наших стран для дальнейшего расширения двусторонних и многосторонних связей, основанных на дружбе, братстве, взаимном уважении и взаимопонимании.
Стороны с удовлетворением подчеркнули партнерство Азербайджана и Бахрейна на таких платформах, как ООН, Организация исламского сотрудничества и Движение неприсоединения. Джейхун Байрамов выразил благодарность за поддержку, оказанную Бахрейном парламентской сети, созданной Азербайджаном в рамках Движения неприсоединения, а также за успешную организацию II заседания парламентской сети в Манаме.
Глава МИД рассказал собеседнику о текущей ситуации в регионе, масштабных восстановительных и строительных работах на освобожденных от оккупации территориях, усилиях Азербайджана по борьбе с минной угрозой, о процессе азербайджано-армянской нормализации. Он отметил, что переговоры по тексту мирного договора завершены, но в конституции и ряде законодательных актов Армении все еще сохраняются территориальные претензии к Азербайджану.