13 Մայիսի 2025 - 09:44
Մայիսի 12-ին Բաքվի ռազմական դատարանում ցուցմունք է տվել Գաբիլ Ալեսկերովը, ով Քելբաջարի շրջանի Բաշլիբել գյուղում Հայաստանի զինված ուժերի կողմից բնակչության ոչնչացման գործով տուժող է։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Ալեսկերովն ասել է, որ հայկական բանակի կողմից Քելբաջարի օկուպացիայի մասին իմացել է ռադիոյով հեռարձակվող լուրերից։
Նրա խոսքով՝ բնակչությունը, լսելով Բաշլիբելի վրա Հայաստանի զինված ուժերի հարձակման մասին, ուղղվել է դեպի թունել՝ փորձելով լքել գյուղը։ Սակայն մարդիկ տեսել են, որ հայերը շրջապատել են Քելբաջարը։
«Ապրիլի 5-ին Բաշլիբելում լսվեցին կրակոցի ձայներ։ Գյուղի վրա հարձակված հայերը թալանում էին տները։ Մենք թաքնվեցինք, բայց նրանք գտան մեր ապաստարանը և սկսեցին կրակել մեզ վրա։ Մեր ապաստարանի մեջ գազային ռումբեր նետելուց հետո ներսում մնալը դարձավ անհնար։ Ես դուրս եկա և ասացի, որ ներսում բոլորը մահացել են, բայց նրանք չհավատացին ինձ։ Նրանք պահանջեցին, որ դուրս բերեմ ապաստարանում թաքնված մարդկանց», - պատմել է տուժողը:
Գաբիլ Ալեսկերովը հավելել է, որ զինված հայերի հարձակման հետևանքով իր մայրը հրազենային վիրավորում է ստացել ձեռքից. «Երբ ես գնացի մորս հետևից, նրանք կրակեցին նրա վրա։ Մեր մեջ շատ տարեց մարդիկ և կանայք կային։ Հայերը, խաղաղ բնակիչների տեսնելուն պես սպանում էին առանց որևէ հարցի։ Այնտեղ կային նաև լիբանանցի հայեր։ Ես ողջ մնացի, որովհետև կարողացա փախչել։ Մի ծերունու այրեցին մշակույթի տանը, միայն գլուխը մնաց։ Մի կնոջ նետեցին ջուրը։ Նրանք դաժանորեն սպանում էին նաև կենդանիներին»։

12 мая в Бакинском военном суде показания дал Габиль Алескеров - потерпевший по делу об истреблении вооружёнными силами Армении населения в селе Башлыбель Кяльбаджарского района.
Как передает АЗЕРТАДЖ, Г.Алескеров сообщил, что узнал об оккупации Кяльбаджара армянской армией из новостей по радио.
По его словам, население, услышав о нападении вооруженных сил Армении на Башлыбель, направилось в сторону тоннеля, пытаясь покинуть село. Однако люди увидели, что армяне окружили Кяльбаджар.
«5 апреля в Башлыбеле начали раздаваться звуки выстрелов. Армяне, напавшие на село, грабили дома. Мы спрятались, но они нашли наше укрытие и начали стрелять в нас. После того как они бросили в наше укрытие газовые бомбы, находиться внутри стало невозможно. Я вышел наружу и сказал, что внутри все погибли, но мне не поверили. Они потребовали, чтобы я вывел скрывавшихся в укрытии людей», - рассказал потерпевший.
Габиль Алескеров добавил, что в результате нападения вооруженных армянских военных его мать получила огнестрельное ранение в руку: «Когда я пошел за своей матерью, они застрелили её. Среди нас было много пожилых и женщин. Армяне, как только видели гражданских, убивали без всяких вопросов. Там были и ливанские армяне. Я остался в живых, поскольку смог убежать. Одного старика сожгли в доме культуры, от него осталась только голова. Одну женщину бросили в воду. Они жестоко убивали и животных».