• Ֆաիգ Հասանովը երկրորդ անգամ Գինեսի ռեկորդ է սահմանել
Ադրբեջանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Ֆաիգ Հասանովը երկրորդ անգամ ընդգրկվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ որպես ամենաերկար շախմատային ծրագրի հաղորդավար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս առիթով ադրբեջանական հեռուստատեսությամբ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ՝ Guinness World Records-ի ներկայացուցիչ Շեյդա Սուբաշին ասել է, որ Ֆաիգ Հասանովի հեղինակած և վարող՝ «Հեռուստատեսային շախմատի ակումբ» հաղորդումը հեռարձակվում է 1969 թվականի մարտի 27-ից (55 տարի և 277 օր):
Հաղորդումը ճանաչվել է որպես երբևէ հեռարձակված ամենաերկարատև սպորտային հաղորդումը։
Նշենք, որ անցյալ ամիս Ֆաիգ Հասանովը գրանցվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես շախմատի ամենաերկար փորձ ունեցող մրցավար՝ 60 տարի և 149 օր։

• Фаиг Гасанов установил второй рекорд Гиннесса
Вице-президент Федерации шахмат Азербайджана Фаиг Гасанов во второй раз попал в Книгу рекордов Гиннесса как ведущий самой продолжительной шахматной передачи.
Как передаёт Report, на организованном по этому случаю мероприятии на Азербайджанском телевидении представитель Guinness World Records Шейда Субаши сообщила, что передача «Телевизионный шахматный клуб», автором и ведущим которой является Фаиг Гасанов, выходит в эфир с 27 марта 1969 года (55 лет и 277 дней).
Передача была признана самой продолжительной спортивной программой, транслируемой в эфире.
Отметим, что в прошлом месяце Фаиг Гасанов вошёл в Книгу рекордов Гиннесса как судья с самым длительным стажем работы в шахматах — 60 лет и 149 дней.