12 Մայիսի 2025 - 11:05
2025 թվականի մայիսի 11-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) արտաքին գործերի նախարար Աբդուլլահ բին Զայեդ Ալ Նահաիանի միջև։
Այս մասին «Report»-ին հայտնել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունից։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են՝ երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության շրջանակներում իրականացվող միջոցները, երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։
Նախարարները քննարկել են՝- քաղաքական, տնտեսական, առևտրի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
Կողմերը նաև գոհունակություն են հայտնել՝ միջազգային հարթակներում համագործակցության և փոխադարձ աջակցության մակարդակից։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցավ նաև՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող երկկողմ և տարածաշրջանային բնույթի այլ հարցերի շուրջ։

• Байрамов провел телефонный разговор с главой МИД ОАЭ
11 мая 2025 года состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова с министром иностранных дел Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Абдуллой бен Заидом Аль Нахаяном.
Об этом Report сообщили в МИД Азербайджана.
В ходе телефонного разговора были обсуждены реализуемые меры в рамках стратегического партнерства между двумя странами, перспективы сотрудничества как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, а также вопросы региональной и международной безопасности.
Министры рассмотрели перспективы развития сотрудничества в политической, экономической, торговой, энергетической, туристической и других сферах.
Стороны также выразили удовлетворение уровнем сотрудничества и взаимной поддержки на международных платформах.
В рамках телефонного разговора состоялся также обмен мнениями по другим вопросам двустороннего и регионального характера, представляющим взаимный интерес.