08 Հունվարի 2025 - 09:07
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 7-ին տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում պատմել է՝ Ադրբեջանում սոցիալական ոլորտում ձեռնարկվող քայլերի մասին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, նշելով, որ այս տարվա հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը և նվազագույն կենսաթոշակը բարձրացել է, պետության ղեկավարն ասել է. «Այսքան մեծ ներդրումներ կատարող և այնպիսի մեծ խնդրի՝ ինչպիսին է Ղարաբաղի վերականգնումը, առջև կանգնած երկրում այս ոլորտի նկատմամբ ուշադրությունը, իհարկե, ցույց է տալիս մեր քաղաքականության էությունը։ Ադրբեջանի քաղաքացիները պետք է ամեն տարի ավելի լավ ապրեն. Հասարակության մեջ, քաղաքականության մեջ և ընտանիքում ամեն ինչ պետք է արդար լինի։ Եվ սոցիալական արդարության սկզբունքները միշտ էլ կարևոր են եղել մեզ համար»:
Ընդգծելով, որ անցած մի քանի տարիների ընթացքում իրականացվել է չորս սոցիալական փաթեթ՝ նախագահը նաև նշել է. «Տնտեսական հնարավորությունների մեծացման հետ մեկտեղ մենք մշտապես ուշադրություն ենք դարձնելու սոցիալական խնդիրների լուծմանը՝ նվազագույն աշխատավարձի, կենսաթոշակների, սոցիալական նպաստների բարձրացմանը»։

• Ильхам Алиев: Граждане Азербайджана с каждым годом должны жить лучше
Президент Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам 7 января рассказал о шагах, предпринимаемых в Азербайджане в социальной сфере.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, отметив, что с 1 января текущего года минимальная заработная плата и минимальная пенсия увеличились, глава государства сказал: «Такое внимание к этой сфере в стране, которая вкладывает так много инвестиций и перед которой стоит такая большая проблема, как восстановление Карабаха, конечно, показывает суть нашей политики. Граждане Азербайджана с каждым годом должны жить лучше. И в обществе, и в политике, и в семье все должно быть справедливо. И для нас всегда были важны принципы социальной справедливости».
Подчеркнув, что за последние несколько лет реализовано четыре социальных пакета, Президент также заявил: «По мере возрастания экономических возможностей мы постоянно будем уделять внимание решению социальных вопросов – повышению минимальной заработной платы, пенсий, социальных пособий».