08 Հունվարի 2025 - 17:20
Միլլի Մեջլիսի միջխորհրդարանական հարաբերությունների աշխատանքային խմբերը և միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներում պատվիրակությունները նամակներ են հղել արտասահմանյան երկրների խորհրդարաններին և խորհրդարանական վեհաժողովներին՝ կապված ՀՀ նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերջերս հրապարակված հայտարարությունների հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են խորհրդարանում, նամակներում նշված են Ադրբեջանի ժողովրդի և պետության դեմ Հայաստանի կողմից իրականացված հանցագործությունները, որոնց հիմքում ընկած են ռասայական խտրականության և արմատական ազգայնականության գաղափարախոսությունը:
Խորհրդարանականներն ընդգծել են, որ վերջերս հրապարակված Տեր-Պետրոսյանի 1993 թվականի հուլիսի 23-ի ելույթի տեսագրությունը ևս մեկ անգամ հաստատում է դա։
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, լինելով Հայաստանի նախագահը, խոսում է իրականացված օկուպացիայի և էթնիկ զտումների մասին՝ որպես իր երկրի պետական քաղաքականություն։ Սա միանշանակորեն ապացուցում է, որ Հայաստանը՝ որպես պետություն, պատասխանատու է այս բոլոր հանցագործությունների համար, ինչպես նաև, որ այդ բոլոր հանցագործությունները եղել են համակարգված ու կազմակերպված»,- ասվում է նամակներում։
«Միլլի Մեջլիսը կոչ է անում արտասահմանյան երկրների խորհրդարաններին և միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներին ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա, ստիպել նրան հրաժարվել ռասիստական քաղաքականությունից, ռևանշիզմից և միլիտարիզմից, ինչպես նաև պայմաններ ստեղծել արևմտյան ադրբեջանցիների՝ իրենց հայրենի հողերը վերադառնալու համար»,- ասվում է նամակում։

08 Января 2025 - 15:20
Рабочие группы Милли Меджлиса по межпарламентским связям и делегации в международных парламентских ассамблеях направили письма в парламенты и парламентские ассамблеи зарубежных стран в связи с обнародованными недавно заявлениями экс-президента Армении Левона Тер-Петросяна.
Как сообщили Armenia.Az в парламенте, в письмах говорится о совершенных Арменией правонарушениях против азербайджанского народа и государства, в основе которых лежат идеологии расовой дискриминации и радикального национализма.
Парламентарии подчеркнули, что недавно появившаяся видеозапись выступления Тер-Петросяна от 23 июля 1993 года еще раз подтверждает это.
«Левон Тер-Петросян, будучи президентом Армении, говорит об оккупации и этнических чистках, совершенных в период его правления, как о государственной политике страны. Это однозначно доказывает, что Армения, как государство, несет ответственность за все эти преступления, а также то, что все эти преступления носили систематический и организованный характер», - говорится в письмах.
В письмах отражен призыв учитывать все перечисленные факты, а также продолжающуюся расовую дискриминацию и политику Армении, направленную против мира.
«Милли Меджлис призывает парламенты зарубежных стран и международные парламентские ассамблеи оказать давление на Армению, заставить отказаться от расистской политики, реваншизма и милитаризма, а также создать условия для возвращения западных азербайджанцев на свои родные земли», - говорится в письмах.