08 Հունվարի 2025 - 14:15
Հանրապետության տարածքում սողանքային տարածքներում ակտիվություն է նկատվում, գործընթացը վերահսկվում է, իրականացվում է խիստ մոնիտորինգ։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել է՝ Երկրաբանական հետախուզական գործակալության նախագահ Ալի Ալիևը։
Նա նշել է, որ վերջին շրջանում հանրապետության որոշ հատվածներում ինտենսիվ սեզոնային տեղումների հետ կապված, ակտիվություն է նկատվում. «Գոյություն ունեցող սողանքային տարածքների մոնիտորինգը շարունակվում է: Հիմնական գոտիները կենտրոնացած են հարավային շրջանում՝ Աբշերոնի թերակղզում, Շամախի-Իսմայիլի գոտում, մասամբ՝ Գաբալա-Աղդաշ գոտում»։
Գործակալության նախագահն ընդգծել է, որ ակտիվ տեղային սողանքներ են գրանցվել՝ Լերիքի շրջանի Համարատ, Փիրզեքյուչա և Վենեդի գյուղերում։
Բացի այդ, տեղական ակտիվության գոտիներ են գրանցվել՝ Աստարայի շրջանի Սիյաքյու, Շուվյու, Ասխանաքերան, Չուվաշ և Սիպիյապարտ գյուղերում։

• Глава агентства: В Азербайджане наблюдается активизация оползней
На территории страны наблюдается активность на оползневых участках, процесс находится под контролем, ведется строгий мониторинг.
Об этом Armenia.Az сказал председатель Агентства по геологической разведке Али Алиев.
Он отметил, что в последнее время на территории страны наблюдается активность на некоторых участках в связи с интенсивными осадками сезонного характера: «Мониторинг существующих оползневых участков продолжается. Основные зоны сосредоточены в южном регионе, на Абшеронском полуострове, в зоне Шамахы-Исмаиллы, частично в зоне Габала-Агдаш».
Председатель Агентства подчеркнул, что в селах Хамарат, Пирзекючя и Венеди Лерикского района зафиксированы активные локальные оползни.
Кроме того, на территории Астаринского района были зафиксированы локальные зоны активности в селах Сиякю, Шювю, Aсханакеран, Чуваш и Сипияпарт.