09 Հունվարի 2025 - 10:39
Հունվարի 8-ին Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ օրակարգի հարցերի շուրջ։
Էրդողանն ընդգծել է, որ մեր երկրների միջև համագործակցությունը զարգանալու է՝ «Մեկ ժողովուրդ՝ երկու պետություն» սկզբունքի հիման վրա։ Թուրքիայի նախագահը իր լիակատար աջակցությունն է հայտնել՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելուն և վստահեցրել, որ Թուրքիան միշտ կլինի Ադրբեջանի կողքին։
Իր հերթին նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև եղբայրական, բարեկամական և ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ՝ «Մեկ ժողովուրդ՝ երկու պետություն» սկզբունքի ոգով։
Նա ընդգծել է, որ մեր երկրները միշտ աջակցում են միմյանց։ Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են՝ 2025 թվականին երկու եղբայրական երկրների միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները։ Պետությունների ղեկավարները նշել են նաև շփումների շարունակականության կարևորությունը։

• Эрдоган – Алиеву: Турция всегда будет рядом с Азербайджаном
Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган 8 января позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями по вопросам двусторонних отношений между Азербайджаном и Турцией, а также региональной и глобальной повестки дня.
Эрдоган подчеркнул, что сотрудничество между нашими странами будет развиваться на основе принципа «Один народ – два государства». Президент Турции заявил о полной поддержке в достижении устойчивого мира в регионе Южного Кавказа и заверил, что Турция всегда будет рядом с Азербайджаном.
В свою очередь, президент Ильхам Алиев отметил, что братские, дружественные и стратегические союзнические отношения между Азербайджаном и Турцией продолжают развиваться в духе принципа «Один народ – два государства».
Он подчеркнул, что наши страны всегда поддерживают друг друга. В ходе беседы стороны обсудили перспективы развития сотрудничества между двумя братскими странами в 2025 году. Также главы государств отметили важность продолжения контактов.