08 Հունվարի 2025 - 10:39
2024 թվականին Ադրբեջան է այցելել 2 միլիոն 626 հազար 838 օտարերկրյա քաղաքացի և քաղաքացիություն չունեցող անձ, ինչը 26 տոկոսով ավելի է, քան 2023 թվականին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Զբոսաշրջության պետական գործակալությանը, դեկտեմբերին երկիր է ժամանել 214 հազար 678 օտարերկրացի, ինչը 11 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում ամենամեծ թվով զբոսաշրջիկներ են ժամանել Ռուսաստանից՝ 731 հազար 009 մարդ։ Երկրորդ տեղում է Թուրքիան՝ 426,241, երրորդ տեղում է Հնդկաստանը՝ 243,589 մարդ, Վրաստանից՝ 111,100, Սաուդյան Արաբիայից՝ 98,3 հազար, Պակիստանից՝ 80,9 հազար: Տրավա ընթացքում երկիր է այցելել Չինաստանի 44,7 հազար քաղաքացի, Ուզբեկստանի 46,3 հազար, ԱՄԷ-ի 46,7 հազար, Ուկրաինայի՝ 36, Թուրքմենստանի 33 հազար, Քուվեյթի 31,3 հազար և Իսրայելի 28,9 հազար քաղաքացի։

08 Января 2025 - 09:08
Азербайджан в 2024 году посетили 2 млн. 626 тыс. 838 иностранных граждан и лиц без гражданства, что на 26% больше, чем в 2023 году.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Государственное агентство по туризму, в декабре в страну прибыло 214 тыс. 678 иностранцев, что на 11% больше по сравнению с тем же месяцем прошлого года.
За отчетный период больше всего туристов прибыло из России - 731 тыс. 009 человек. На втором месте оказалась Турция с 426 тыс. 241 туристом, а на третьем - Индия с 243 тыс. 589. Из Ирана прибыло 210,1 тыс. человек, из Грузии - 111,2 тыс., из Саудовской Аравии - 98,1 тыс., из Казахстана - 86,3 тыс., из Пакистана - 80,9 тыс. В течение года страну посетили 44,7 тыс. граждан Китая, 46,3 тыс. граждан Узбекистана, 46,7 тыс. граждан ОАЭ, 36,1 тыс. граждан Украины, 33 тыс. граждан Туркменистана, 31,3 тыс. граждан Кувейта и 28,9 тыс. граждан Израиля.