09 Հունվարի 2025 - 09:33
Ղրղզստանի հայտնի turktoday.info լրատվական պորտալը հրապարակել է՝ հունվարի 7-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցի ամբողջական տեքստը։
Հոդվածում նշվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ հանդիպումների կարևորությունը։ Հոդվածում մեջբերվում է՝ հատված Ադրբեջանի նախագահի ելույթից. «Այս ամիս, ամեն դեպքում մեր նախաձեռնությամբ, մենք առաջարկել ենք, որ սահմանազատման հարցը շարունակելու համար պետք է կայանա՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանազատման հանձնաժողովների հերթական հանդիպումը»։
Այնուհետեւ գործակալության հրապարակած նյութում նշվում էր, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման շուրջ բանակցությունների հերթական փուլը կարող է տեղի ունենալ հունվարին։
Հոդվածում նաև ընդգծվում էր, որ սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցը հանդիսանում է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ապագա խաղաղության համաձայնագրի անբաժանելի մասը։ Նշվում է, որ պաշտոնական Բաքուն և Իրավանը 2022 թվականից սկսել են քննարկել՝ իրենց սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցը՝ որպես ապագա խաղաղության համաձայնագրի մաս:

• Медиа Кыргызстана осветило интервью президента Азербайджана местным телеканалам
Популярный информационный портал Кыргызстана turktoday.info опубликовал полный текст интервью президента Азербайджана Ильхама Алиева местным телеканалам 7 января.
В материале отмечена важность встреч по делимитации и демаркации границы между Азербайджаном и Арменией. В материале была приведена цитата из выступления президента Азербайджана: «В этом месяце, во всяком случае по нашей инициативе, мы предложили, должна состояться очередная встреча азербайджанской и армянской комиссий по делимитации с тем, чтобы продолжить вопрос делимитации».
Затем в опубликованном агентством материале было упомянуто, что очередной раунд переговоров по делимитации и демаркации границы между Азербайджаном и Арменией может состояться в январе.
В статье также подчеркнуто, что вопрос делимитации и демаркации границы является неотъемлемой частью будущего мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. Отмечается, что официальные Баку и Иреван с 2022 года начали обсуждение делимитации и демаркации своих границ как части будущего мирного соглашения.