08 Հունվարի 2025 - 10:16
Եթե դիտարկենք համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը և զարգացած երկրներում զարգացումը կամ անկումը, ապա կտեսնենք, որ Ադրբեջանի տնտեսությունը հաջողությամբ զարգացել է։ Իհարկե, սրա հիմքում կա մտածված քաղաքականություն։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այդ մասին նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է՝ հունվարի 7-ին տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
Ընդգծելով, որ այս ցուցանիշները միայն անցած տարվա արդյունքը չեն, պետության ղեկավարն ասել է. «Տնտեսական երկարաժամկետ բարեփոխումների, թափանցիկության, մենաշնորհի դեմ պայքարի, ներդրումների ներգրավման, ներդրումային միջավայրի բարելավման արդյունքում մենք տեսնում ենք դրական փոփոխություններ՝ Ադրբեջանի նկատմամբ առաջատար միջազգային վարկանիշային գործակալությունների վերաբերմունքում։ Այսինքն՝ նրանք էլ չեն կարող հերքել իրականությունը։ Թեև կարծում եմ, որ մեր միջազգային վարկանիշն ավելի բարձր մակարդակի է արժանի, քան ներկայիս վարկանիշը, իսկ առաջատար վարկանիշային գործակալությունները, որոշ կոնկրետ պատճառներով, ներկայումս ավելի համեստ մոտեցում են ցուցադրում։ Այս ամենը ցույց է տալիս, որ մենք կարողացել ենք կայուն զարգացման հասնել տնտեսական ոլորտում, և ես վստահ եմ, որ այս դինամիկան կշարունակվի, ինչպես այս, այնպես էլ հաջորդ տարիներին»։

08 Января 2025 - 09:08
Если мы посмотрим на темпы роста мировой экономики и развитие или же спад в развитых странах, то увидим, что экономика Азербайджана развивалась успешно. Конечно, в основе этого лежит продуманная политика.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Ильхам Алиев 7 января в интервью местным телеканалам.
Подчеркнув, что эти показатели являются продуктом не только прошлого года, глава государства сказал: «В результате проводимых многолетних экономических реформ, прозрачности, борьбы с монополизмом, привлечения инвестиций, улучшения инвестиционного климата мы видим позитивные изменения в отношении ведущих международных рейтинговых агентств к Азербайджану. То есть и они не могут отрицать реалии. Хотя считаю, что наш международный рейтинг заслуживает более высокого уровня, чем нынешний, а ведущие рейтинговые агентства по каким-то определенным причинам пока демонстрируют более скромный подход. Все это говорит о том, что нам удалось добиться устойчивого развития в экономической сфере, и уверен, что эта динамика сохранится как в этом, так и последующие годы».