07 Հունվարի 2025 - 15:05
Ադրբեջանում նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմանը զուգընթաց՝ նախատեսվում է բարձրացնել նաև որոշ ոլորտներում աշխատողների աշխատավարձերը։
Այս մասին հայտնել է Սոցիալական պաշտպանության պետական հիմնադրամի (ՍՊՊՀ) ղեկավար Հիմալայ Մամիշովը։
Նրա խոսքով, աշխատավարձի բարձրացումը կտարածվի 700 հազար քաղաքացու վրա. «Նրանցից 400 հազարն աշխատում է պետական հատվածում, 300 հազարը՝ մասնավոր հատվածում։ Ադրբեջանում 400 մանաթ նվազագույն աշխատավարձի սահմանումը կստեղծի ալիքային էֆեկտ և կնպաստի մի շարք ոլորտներում աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմանը»:
Պետական հիմնադրամի ղեկավարը հավելել է, որ փետրվարի 1-ից նվազագույն կենսաթոշակները նույնպես կբարձրացվեն 14%-ով՝ հասնելով 320 մանաթի, իսկ կենսաթոշակների ինդեքսավորումը կազդի 1 մլն 100 հազար քաղաքացու վրա։

• Глава Госфонда: Повышение зарплат коснется 700 тысяч граждан
В Азербайджане, наряду с повышением минимальной заработной платы, планируется также увеличить оклады работников некоторых сфер.
Как сообщает Report, об этом заявил глава Государственного фонда социальной защиты (ГФСЗ) Гималай Мамишов.
По его словам, повышение заработных плат охватит 700 тысяч граждан: «400 тыс. из них работают в государственном секторе, 300 тыс. - в частном. Установление в Азербайджане минимальной заработной платы на уровне 400 манатов создаст волновой эффект и поспособствует повышению зарплат работников ряда сфер».
Глава Госфонда добавил, что с 1 февраля минимальные пенсии также будут повышены на 14% - до 320 манатов, а индексация пенсий затронет 1 млн 100 тысяч граждан.