06 Հունվարի 2025 - 14:35
SOCAR Turkiye Enerji-ի ընդհանուր ներդրումները թուրքական Petkim նավթաքիմիական համալիրի գործարաններում՝ 2008-2024 թվականներին կազմել են մոտ 2 մլրդ դոլար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին այսօր Ստամբուլում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է՝ SOCAR Turkiye-ի նավթավերամշակման և նավթաքիմիայի հարցերով բիզնես-ստորաբաժանումների ղեկավար Քենան Միրզոևը։
SOCAR Turkiye Enerji-ի միջին տարեկան ներդրումների ծավալը՝ Petkim նավթաքիմիական համալիրի գործարաններում կազմել է 113 մլն դոլար։
Ընդհանուր առմամբ, ընկերության կապիտալ ներդրումները (CAPEX) այս նպատակների համար՝ 2008-2024 թվականներին կազմել են մոտ 2 միլիարդ դոլար»,- ասել է Միրզոևը։
Նա նշել է, որ այս կապիտալ ներդրումներից բացի, Petkim-ը 2018 և 2022 թվականներին պլանային կապիտալ վերանորոգման ծախսեր է իրականացրել:

• SOCAR вложил порядка 2 млрд долларов в турецкий нефтехимический комплекс
Суммарные инвестиции компании SOCAR Turkiye Enerji в заводы турецкого нефтехимического комплекса Petkim в 2008–2024 годах составили порядка $2 млрд.
Как передает Armenia.Az, об этом глава бизнес-подразделения SOCAR Turkiye по нефтепереработке и нефтехимии Кянан Мирзоев заявил сегодня на пресс-конференции в Стамбуле.
«В среднем ежегодный объем инвестиций SOCAR Turkiye Enerji в заводы нефтехимического комплекса Petkim составлял $113 млн.
В целом, капитальные вложения (CAPEX) компании на эти цели за 2008–2024 годы составили около $2 млрд», — сказал Мирзоев.
Он отметил, что помимо этих капитальных вложений, в Petkim в 2018 и в 2022 годах были осуществлены плановые расходы на капремонт.
«Эти инвестиции сыграли важную роль в повышении производственной устойчивости заводов комплекса», — сказал Мирзоев.